V médiích slýcháme americké a ukrajinské analýzy, že Rusům invaze na Ukrajinu nevychází a Ukrajince podcenili. Rusové říkají, že vše jde podle plánu a nebylo jejich záměrem obsazovat celou Ukrajinu. Co spolehlivě víme?
Kdybych byl cynik, řeknu NIC. Všichni sledujeme z obou stran chrlenou válečnou propagandu. A to říkám jako člověk, který denně sleduje média z obou stran konfliktu, bez ohledu na Urválka Stříže, Koudelku a další šašky naší scény. Nicméně i ze zveřejněného a chlubeného všímavý divák zjistí, že:
Ukrajinci se nebojí Rusů ani Ukrajinců. Nezaznamenal jsem jedinou vzpouru obyvatel proti ukrajinské armádě ani vůči neonacistickým batalionům. Ukrajinci na vesnicích mají dokonce smysl pro humor. Orientační tabule „Tuda idi na chuj“ vykouzlí úsměv i uprostřed války. Stejně tak fotografie traktoru táhnoucího domů ukořistěný ruský tank. Je jedno, jestli je to fotka pravdivá, nebo ne. Důležité je, že existuje. Stejně důležité je, že existuje video mladé Moskvanky, která brečí, že si bez Instagramu nedokáže představit svůj život a neví, co si počne bez šminek.
Rusko si v první fázi vojenské operace odstřelilo přesnými zásahy letiště a sklady leteckých pohonných hmot na Ukrajině, takže má problém s doletem svých útočných vrtulníků i stíhaček. O leteckém logistickém mostu Il-76 ani nemluvě. Přitom nezískalo nic, ani nadvládu ve vzduchu. Základní chyba, na kterou se ty ostatní už vrší.
Útočný vrtulník Ka-52 má max. dolet 500 km, faktický operační dolet (od letiště za ruskými hranicemi s návratem nazpět) tudíž 200 km. Mi-24 má max. dolet bez přídavných nádrží 450 km, operační tedy o něco méně než 200 km. To není mnoho.
Vrtulníků bylo v první fázi zoufale málo, nyní to není lepší. Stinger je smrtící – to ruská armáda ví už od Afghánistánu. Přesto piloti bez aktivních opatření riskovali denní lety v nízké výšce. A doplatili na to.
Rusko zasáhlo úvodním raketovým útokem neuvěřitelně málo cílů. Buď neměli rakety, nebo potvrzené lokace. Nevyřadili z provozu telekomunikace a letecký provoz. To byla základní chyba. Bez spojení není velení. Rusko nechalo přitom v provozu ukrajinské radiomajáky, GSM, rádio i televizi, polovinu radarů. Přestože vrtulník lze navigovat i podle mobilu přes Google Maps a BTS. Nezajistilo radiový klid svých jednotek. Honit kolonu podle signálů mobilních telefonů a identifikovat velitelské vozidlo jako stanici s největším provozem v koloně byla pro Ukrajince legrace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jaroslav Polanský