Jak jste s východoevropskými mafiemi přišel poprvé do kontaktu?
S východoevropskými zločineckými skupinami jsem se poprvé setkal někdy v polovině 90. let, v době, kdy se otevřely hranice a začalo volné podnikání. Jednalo se o lidi z bývalých postsovětských republik.
Můžete čtenářům rozdělit tyto skupiny dle států?
Osobně mám zkušenosti s ruskou, ukrajinskou, čečenskou a albánskou mafií.
Jaké skupiny byly nejvíc nebezpečné a s jakými aktivitami si je spojujete?
Nevím, jestli se dá říct, kdo byl více či méně nebezpečný, každopádně všichni se vyznačovali jednoznačnou hierarchickou a militantní strukturou a disciplinovaností. Šlo o lidi z kriminálního prostředí, kteří si našli své působiště v České republice a používali praktiky jako ve svých domovských zemích. Nikdy nespolupracovali s policií a všechno si řešili ve své komunitě. Jejich praktiky si spojuji převážně s kuplířstvím, drogami, obchodem se zbraněmi, vydíráním podnikatelů, výpalným apod. Pamatuji se na případ vydírání podnikatelů, kterým kombinačkami trhali nehty, nebo na obchod s výbušninami Semtex.
Jak se proti nim z hlediska policie bojovalo?
Velmi špatně.
Proč?
Z toho důvodu, který jsem naznačil. Byla to uzavřená skupina lidí, kteří měli vojenskou strukturu, jasnou hierarchii, uznávali subordinaci a věděli, že veškerá pochybení si s nimi vyřídí uvnitř svými vlastními, specifickými a krutými prostředky, tudíž jakákoliv spolupráce byla nemožná a potenciální svědci se báli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Tomáš A. Nový