„Budoucnost se neděje sama. Budujeme ji my, mocní...“ Padlo v Davosu. Ben Kuras varuje. Jde z toho mráz

02.06.2022 16:25 | Rozhovor

OBZOR BENJAMINA KURASE Pokrok. Iniciativa. Akce. Angažovanost. Spolupráce. Komunita. Zlepšení světa. Spisovatel Benjamin Kuras se zaposlouchal do projevů některých mocných na konferenci Světového ekonomického fóra v Davosu. A varuje před tím, co tito mocní provádí. Kontrola všech a všeho půjde skutečně do hloubky.

„Budoucnost se neděje sama. Budujeme ji my, mocní...“ Padlo v Davosu. Ben Kuras varuje. Jde z toho mráz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Benjamin Kuras, spisovatel

Z konference Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu se zde citovalo nejvíc Kissingerovo doporučení, aby Ukrajina odevzdala Rusku některé části svého území. Jenže to bylo na konferenci vystoupení marginální a každoroční konference v Davosu jsou o něčem jiném. Jaké habaďury na občanskou a národní svobodu WEF vymýšlí tentokrát?

Pokračování, vylepšování a zdokonalování už několik let propagovaného Velkého resetu vrchního čaroděje Klause Schwaba, jenž má transformovat celý svět podle modelu Nového řádu, jehož hlavním cílem je kontrola vládnoucích elit nad obyvatelstvem planety. Každý rok fórum vymýšlí nové technologie a strategie. Tou letošní strategií je „jak získávat důvěru“. My se můžeme ptát: důvěru v co a v koho a k jakým účelům. Poslechněme si tedy, co si o tom davoští povídají. Dozvěděli se totiž, že „vlády požívají mnohem méně důvěry občanů než podniky“.

Z toho odvozují, že „oslabená důvěra v instituce by v roce 2022 mohla být největší překážkou, která nám stojí v cestě“. Může za to prý „sílící polarizace poháněná v neposlední řadě sociálními médii, která hrají obrovskou roli v šíření dezinformací, jaké u lidí vzbuzují podezíravost vůči jejich vládám“, dávají se slyšet debatníci WEF. A říkají tomu „infodemie“. To je cosi jako epidemie dezinformací, proti níž se musíme všichni očkovat. Důvěra je prý poškozována „lžemi populistických politiků toužících oslabit občanskou společnost“.  

Není nedůvěra občanů v instituce a podezírání institucí právě to, čím je demokracie demokratická?

Bravo. A teď slyšme, jaký lék na tu nedůvěru WEF nabízí: Inkluzivní způsoby sbližování všech se všemi. Jak čelit tendencím sociálních médií izolovat lidi do informačních bublin posilujících jejich vlastní falešné vnímání a předsudky a jejich přesvědčení, že mají pravdu. Tady dokonce i Bill Gates přiznává, že neví jak. Teda ještě neví. Proto na tom celé fórum bude pracovat, až na to přijde. Má k tomu nové technologie, které lidstvu mohou zařídit „bezpečnou digitální budoucnost“. Můžeme tedy počítat s budoucím digitálním sledováním občanů vylepšenými bezpečnostními technologiemi. K těm bude patřit umělá inteligence (AI) uplatněná na veřejné prostory, a digitalizovaná centralizace financí. A důvod k „vylepšování bezpečnosti“ - tím jsou přece „sílící společenské nepokoje“ a „organizovaná finanční zločinnost“.

Některé typy AI, jako třeba poznávání tváře k identifikaci, už používají některé vlády, korporace a banky, tak to zkusme globálně a celoplošně. AI přece usnadní pátrání po zločinu a uplatňování zákonů. Je dnes ostatně jedním z nejvíce investovaných oborů.

Pikantní na tom je, že hlavním dodavatelem AI technologií bude Čína, která v nich má velký náskok – a praktické zkušenosti. Za covidových opatření tam po ulicích chodili umělí psi, teda roboti tvaru psů, a štěkali na lidi příkazy a zákazy. Nebo po městech poletovaly drony zaznamenávající porušování příkazů. Takzvané „digitální průkazy totožnosti“ s biometrickými daty, včetně poznávání tváře, už převzala například Kanada pro letištní kontroly. 

Jenže WEF se svými kontrolami hodlá ponořit i hluboko do internetu a zakročit proti „všem formám škodlivého obsahu“. Včetně třeba „zdravotních dezinformací“. „Centralizace digitálních měn“ má podle WEF „přetvořit finanční systémy na více inkluzivní“. My si to můžeme přeložit jako spíš víc „invazivní“. S tím, že kdo nám bude vládnout, bude mít digitální vhled do všech našich finančních transakcí, příjmů i výdajů.

Současná energetická krize je součástí „přechodu, který bude pro mnohé bolestivý“, vyslechlo si fórum od řečníků. A pozor - „národní státy by se mu neměly bránit v pokušení uchovat si vlastní svrchovanost nad globální agendou“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foltýni vykopali příkopy, stát je řízen mizerně, říká Dostál

20:06 Foltýni vykopali příkopy, stát je řízen mizerně, říká Dostál

„Stačilo mizerného řízení státu i Evropské unie, maskovaného propagandou a cenzurou,“ říká v rozhovo…