„Další Ukrajinci u nás narazí.“ „Václavák si vodí jak loutky.“ Válka: Co dál

14.11.2022 4:44 | Rozhovor

Ruská armáda se stáhla z Chersonu, protože hrozilo protržení Kachovské přehrady, naznačuje analytik Štěpán Kotrba. Za ruský cíl stále považuje zbavení Ukrajiny přístupu k moři. Zima podle něj bude Rusům hrát ve válce do karet. ParlamentnímListům.cz ale sdělil i to, že Rusko nyní čekají velké obtíže s pořizováním nových technologií. A další uprchlíci? „Pokud otevře hranice a bude si myslet, že znovu zafunguje lítost nad zimou se klepajícími ukrajinskými maminkami s malými dětmi v zasněžených čepičkách, myslím, že tvrdě narazí,“ varuje vládu Kotrba. Pokud jde o demonstrace proti Fialově kabinetu, vzkázal jejich organizátorům, že „jsou šašci s přerostlým egem. Že si je někdo ve stínu vodí jako loutky.“

„Další Ukrajinci u nás narazí.“ „Václavák si vodí jak loutky.“ Válka: Co dál
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ruský tank T-72B3

Stažení ruské armády z Chersonu je oslavováno Ukrajinci, přirozeně. Jde o důsledek ruské operační krize, nebo o kalkul?

Podle mých informací od generálmajora Sergeje Lipovoje byla příčinou ústupu hrozba (a zřejmě vyhodnocena jako reálná) exploze hráze vodní elektrárny Kachovskaja. V tom případě by rozdíl hladin a obrovská masa vody zničila jak Cherson a v něm ruskou armádu, tak také desetitisíce obyvatel a jejich majetek. Rozlitá voda by zaplavila široké okolí. Zároveň by se zkomplikovala dodávka vody na Krym. „Velením bylo učiněno naprosto kompetentní rozhodnutí nevystavovat civilní obyvatelstvo ani město jako celek zbytečnému riziku a stáhnout naše jednotky, a zabránit tak možné hrozbě záplav. Kyjevský režim nyní přinese jakékoli oběti a ničení až po vyhození vodní elektrárny do povětří, jen aby ukázal, že údajně dobyl město,“ dodal generálmajor. Ukazuje se, že i dnes, v roce 2022, v době výsadkových vrtulníků, obojživelných plavidel a velkokapacitních vznášedel je široký vodní tok překážkou pro jakoukoliv armádu v operačním prostoru. Bylo to tak za Čingischána, je tomu tak dodnes. Všimněte si, že Rusové ničí infrastrukturu chirurgicky, bodově: dvě pole mostu v těsné blízkosti přehrady, dvě pole Antonivského mostu, vysokonapěťové transformátory, ale ne turbíny… To jsou všechno škody opravitelné v řádu týdnů až měsíců.

Válku to prodlouží o několik měsíců. Stále se domnívám, že jediným logickým ruským postupem je připravit Ukrajinu o přístup k moři – čili dobýt Oděsu a propojit Novorusko s Podněstřím. Bez tohoto ekonomického kalkulu by ta válka neměla smysl.

Všeobecně se má za to, že na podzim se bojuje špatně: zima, bláto, pak sníh. V jakém stavu se válka „zazimuje“, pokud se úplně zazimuje?

No to je vždy iluze západních armád v Rusku. Zemljanka, kamínka, samovar, čaj a vodka… Sníh venku. Obecně oblíbený omyl, jak by řekl Ludvík Souček, autor knihy Obrazový opravník obecně oblíbených omylů. Nejhorší je na začátku vlezlá mokrá zima. Vleze všude, podlamuje avitaminózou a sníženou imunitou pronásledované zdraví. Živí virózy. Následují horečky… Déšť v hluboké ukrajinské oranici vytvoří jemné hluboké bahno, kterému se tak říká rasputica. Během mongolské invaze do Ruska tatarsko-mongolská armáda kvůli bahnu nedosáhla Novgorodu. Topili se v něm koně. Během invaze Napoleona do Ruska v roce 1812 znamenala rasputica pro francouzskou armádu překážku v jejím rychlejším pohybu a značné zpoždění v dosažení Moskvy. Topila se děla. Během druhé světové války měsíce trvající období rasputice na podzim 1941 zpomalilo německý postup během bitvy o Moskvu. Kola děl či nákladních automobilů i pásy tanků se boří do bahna a neexistuje ještě těžší technika, která by obrovská, 40 až 60 tun těžká vozidla vyprostila...

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jaroslav Polanský

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

4:46 Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

Současný extrémistický liberálně progresivistický střed, který v podobě vládní koalice pod taktovkou…