Na svém blogu vzkazujete předsedovi vlády Andreji Babišovi, že má v poště koronavirovou žalobu. Co vás k tomu vedlo v této zcela mimořádné době, kdy celý svět čelí pandemii, podat k Městskému soudu v Praze návrh na zrušení vyhlášení nouzového stavu a některých dalších vládních opatření souvisejících s koronavirovou nákazou?
Hned zkraje zdůrazňujeme, že novou nemoc nebagatelizujeme. Myslíme si, že je namístě, aby o podstatných věcech rozhodovali odborníci z krizového řízení, kteří mají na tyto situace trénink, vzdělání a znalosti. Měli by předkládat veřejnosti kvalitní, stručné, jasné a především pravdivé informace. Premiér by měl vystupovat jen jako tlumočník. Distingovaně, pokojně.
V čem konkrétním předseda vlády pochybil a čím porušil zákon?
Vadí nám, že Andrej Babiš zneužívá stávající situaci a namísto toho, aby řádně a dle předem stanovených protokolů jmenoval Ústřední krizový štáb, jehož součástí je i epidemiologická komise, hraje divadýlko o několika hercích, soustavně lže a vše překrucuje. Česká republika přitom má Pandemický plán, který byl vytvořen na základě několika velkých chřipkových epidemií.
Ano, jsme si vědomi, že koronavirus není chřipka, ale jsme si jistí, že za první republiky by byli lidé za koronavirus namísto španělské chřipky velmi, velmi vděční. Když si ho přečtete, zdá se vám, že se vůbec nejedná o nějakou nenadálou situaci, kterou nikdo nikdy neviděl, nezažil a nezná ji. Naopak, plán přesně s tímto stavem věcí počítá. Ale Babiš namísto toho vykřikuje, že je největší hrdina naší doby, pobíhá jako fretka sem a tam a slibuje tisíc miliard z neznámého zdroje na sanaci škod, které jeho manévry způsobily.
Podle nás není pandemie žádná černá labuť. Měli jsme na ni být připraveni. To, že nejsme, je strašné a ještě horší je, že dáváme přeochotně, jako společnost, všanc demokracii a základní lidská práva.
Podle vás tedy přijetím mimořádných opatření české vlády přicházíme o demokracii a porušují se tu lidská práva?
Před víc než sto lety řádila v Evropě španělská chřipka, která byla z hlediska společnosti mnohem horší než dnešní koronavirus. Naštěstí, ale neusněme na vavřínech. S tím, jak se chováme k planetě, jak jsme sobečtí a přemnožení, nás asi nic lepšího, než další a další, a to mnohem horší, epidemie, nečeká, což si myslel i geniální fyzik Stephen Hawking.
Tehdy v dobách vzniku první republiky – od října 1918 do konce roku a pak ještě s dozvuky do března 2019 – umíraly miliony lidí v Evropě i v USA, víc, než si vyžádala Velká válka. V českých zemích byla situace zoufalá, ale i tak se zrodila demokracie. Nikoho ani nenapadlo zavést diktaturu a ani omezení základních lidských práv bez promyšlení, bez znalostí a bez odborníků. Nezapomeňte si k tomu přidat, že tehdy v Evropě sotva skončily válečné útrapy, hlad a bída provázely lidi na každém kroku a mnozí se ještě nevzpamatovali z epidemií tyfu a úplavice. Přesto měli odvahu. Nebyli zpovykaní jako my.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jiří Hroník