„Kde na to berou?“ Němci skupují půdu v ČR. Svědectví: Není to jen tak

12.06.2023 13:32 | Rozhovor

„Nechtěl bych, aby moje vnoučata jednou říkala, že jsou sice domorodci, ale žijí v cizí zemi!“ říká v první části rozhovoru pro Parlamentní listy dlouholetý zemědělec František Svoboda. Popsal, co se děje se zemědělskou půdou na Šumavě, kdo ji kupuje i kolik tam dnes v průměru stojí hektar. Rozebral, jaký je rozdíl mezi českým a německým zemědělcem. Vysvětlil také, jak je to s chovem skotu a zmínil i dotace. Nevynechal ani vlky a povyprávěl, co zažil jeho kamarád.

„Kde na to berou?“ Němci skupují půdu v ČR. Svědectví: Není to jen tak
Foto: pixabay.com
Popisek: Zemědělství - ilustrační foto

Pane inženýre, žijete na Šumavě, kde se dlouhá léta zabýváte zemědělstvím. Na jaké místo nás s sebou „vezmete“?

Budeme hovořit o oblasti bývalých Sudet, počínaje někde kolem Hartmanic a dál, přes západní Šumavu v podstatě až po Všerubský průsmyk a dál budeme pokračovat přes Folmavu až po přechod Lísková. Tato oblast byla v minulosti hustě osídlena. Když mizely vesnice, mizeli lidé a mizel i dobytek…

Jak to tady vypadalo za socialismu a jak to vypadá teď?

V dobách poválečných se tato oblast zčásti dosídlila. Choval se tady především skot s kombinovanou užitkovostí a také ovce. Mizerných výsledků se zde dosahovalo především ve vyšších oblastech v dojivosti krav, protože scházela energetická složka krmiva. No a když se podívám na to, co se tu chovalo, tak to byly ovce a skot. A ovce nám mizí. Byly tady dva vynikající chovy, prochované Šumavky, a to na Spatenhofu (cca 600 matek), což je kousek od Hojsovy Stráže a pak na Javorné, kde byl ještě větší chov. Ve Spatenhofu nezbyla ani ovce, na Javorné jen malé stádečko.

Teď tady chovy kromě jiného likvidují predátoři. Jsou to především krkavci, kteří napadnou jehně a vyklovou mu oči. Přiletí jeden, najednou je jich tady padesát. A jehně zlikvidují. Napadají i čerstvě narozená telata. Dále je to rys a samozřejmě nově se nám tady množí vlk. To, co je hlášeno jako škody, v podstatě vůbec neodpovídá. To je jenom zlomek toho, co ve skutečnosti je. Protože je to příliš složitá administrativa a výsledek těch náhrad nestojí za to. Takže to, co se udává, je jen zlomkem skutečných škod.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Článek je o zemědělské půdě., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseLykomédés , 12.06.2023 15:24:40
Ale už dlouho se můžeme ptát nejen na zemědělství, ale kde je náš průmysl, kde je naše rodinné stříbro. Naše cukrovary, sklárny, textilky ? Jsou z nich ruiny, při nejlepším montovny v rukou cizáků.

|  17 |  0

Další články z rubriky

Nevyjde se 130 tisíci? Výrok Šípové je nehorázný, říká Šichtařová

18:06 Nevyjde se 130 tisíci? Výrok Šípové je nehorázný, říká Šichtařová

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ 130 tisíc je královský plat, a to nejen pro rodinu s pěti dětmi, ale do…