Pět mrtvých a desítky raněných. Takový je výsledek vtrhnutí lidí do washingtonského Kapitolu 6. ledna po protestním pochodu k budově. Současný prezident Donald Trump příznivce k pochodu vyzval, situace se však vymkla kontrole. Nyní čelí obviněním, že sám nese za celou událost vinu. Nese, a nakolik, podle vás?
Na to, abych mohl alespoň trochu kvalifikovaně posoudit vinu, mám málo informací. Pokud je ale pravda, že Donald Trump přednesl projev, ve kterém měl lidi vyzvat k útoku na budovu až dvacet minut poté, co k útoku došlo, tak největší díl viny asi nese někdo jiný.
O jakém stavu americké společnosti události Kapitolu vypovídají?
Společnost je ve Spojených státech amerických rozdělená víc, než kdy jindy, a není divu. Po rasistickém běsnění ze strany Black lives matter přišly volby, u kterých mnoho indicií nasvědčuje tomu, že byly do poměrně značné míry zmanipulované ve prospěch příznivců Black lives matter. Něco takového zákonitě musí ve společnosti vzbudit konflikt.
Je něco, co měl Trump udělat 6. ledna jinak?
6. ledna už bylo pozdě dělat cokoli. Trump měl čtyři roky na to, aby zajistil větší kontrolu nad demokratickým průběhem voleb, a měl čtyři roky i na to, aby oslabil sílu anticivilizačních hnutí typu Black lives matter. Ukázalo se ale, že svých možností nevyužil dostatečně. Je samozřejmě otázkou, zda tak zbytnělý systém vůbec lze za čtyři roky rozbít. Je to podobné, jako s našimi politickými neziskovkami. Obávám se, že eliminace jejich vlivu je práce na několik volebních období. To, které už pomalu končí, jsme v tomto ohledu zcela promrhali.
Zaměstnavatelé prohledávají videa z Kapitolu a rozdávají výpovědi těm, kdo se akce účastnili. Je to adekvátní reakce?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová