Ve svém ostrém blogu na iDNES.cz se Zálom opřel do zákona z roku 2016, který nařizuje zavření velkých obchodů o vybraných státních svátcích. Podle něj nejde o nic jiného než státní inženýrství životů občanů. „Stát nám říká: Tohle dělej, tohle ne. A když chceš jít na nákup, máš prostě smůlu,“ píše Zálom.
Máte důvěru k instituci papeže coby hlavy katolické církve?Anketa
Nešetří ani ty, kteří zákaz obhajují pod záminkou ochrany zaměstnanců. Podle něj tím stát omezuje ty, kteří by si naopak chtěli přivydělat – například studenti nebo lidé, kterým směnný provoz vyhovuje. Zákaz dopadá i na malé podnikatele v obchodních centrech, kteří sice otevřeno mít mohou, ale kvůli zavřeným hypermarketům k nim nikdo nepřijde. „Trestáme pracovité lidi jen proto, že se někomu nelíbí, když je někdo o svátcích produktivní,“ dodává Zálom.
Další problém? Nefér výhoda. Zatímco obchod o 210 metrech musí zavřít, ten o 199 metrech může mít otevřeno a chystat slevové akce. Výsledek? Nekalá soutěž přímo posvěcená zákonem.
Zálom varuje, že současná vláda pod vedením Petra Fialy se k návrhu na zrušení zákazu staví vlažně. A zatímco poslanci z ODS aspoň něco zkusili, lidovecký předseda Marek Výborný přemýšlí, jak zákaz ještě rozšířit – nejlépe na všechny svátky. „Je jen otázkou času, kdy někdo přijde s návrhem na zákaz prodeje i v neděli. A až to přijde, uslyšíme ty samé řeči: V Německu to taky nejde, běžte radši do přírody.“
Zálom však trvá na tom, že nejde o boj o volný čas, ale o samotnou podstatu svobody. „Majitel obchodu má mít právo si zvolit, kdy bude mít otevřeno. A zákazník má mít právo si zvolit, kdy půjde nakoupit. To je základ. Když tohle pustíme, co přijde dál? Povinné odpočinkové dny nařízené státem?“
Na závěr nešetří kritikou vůči těm, kteří podle něj svobodu nenávidí: „Omezení svobody podnikání je projevem nepřátelství vůči rozumu a produktivitě. Tihle lidé nikdy nic nevyprodukovali, ale rádi by rozhodovali o každé minutě vašeho dne,“ konstatuje Luboš Zálom.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný