Pane inženýre, když jsme se domlouvali na rozhovor, zmínil jste, že se snad už nějak rýsuje spolupráce levice, o které jste Vy před časem začal mluvit. Můžete tedy prozradit, co je v tomto směru nového?
Tak v tuto chvíli víme, že ty menší, řekněme levicové politické strany, jejichž špičky jsou sdruženy ve spolku Nespokojení, jsou ochotní postupovat spolu a utvořit společnou předvolební kandidátku před volbami do Evropského parlamentu s komunistickou stranou. Jak to vypadá, tak se Sociální demokracií je to nemyslitelné, ta se vydala cestou pana Barty. Takže cestou defacto podpory pravicové koalice. V tuto chvíli jsme tedy udělali, co jsme mohli. V průběhu srpna budou probíhat jednání. Nespokojení mají svůj program, takže teď ho budeme dodělávat, budeme hovořit s komunisty o společném programu o společné kandidátce… Dá se říci, že ten stav příprav pokročil.
Můžete nějaké jméno na kandidátce prozradit už teď?
Myslím, že to v tuto chvíli nemá smysl, abych prozrazoval jména. Určitě budou zastoupeny ty jednotlivé menší politické strany.
Jak si vysvětlujete ten přístup sociální demokracie, která v minulých poslaneckých volbách, dá se říci, tak nějak „pohořela“?
Já myslím, že pohoří i v těch příštích volbách, pokud budou takto pokračovat. Pokud budou spoléhat na cinknuté průzkumy veřejného mínění a na řekněme prostor v médiích, který jim vytvoří pan Barta a spol. Prostor v médiích je jedna věc, ale druhá věc je důvěryhodnost té strany. Těch lidí, kteří ji momentálně reprezentují.
Vy jste zmínil KSČM, jaké další strany by s vámi měly spolupracovat?
Tak je tam ČSSD Jany Volfové, Domov, Národní socialisté….. Jednáme s Rozumnými pana Petra Hanniga. Pak samozřejmě nevylučuji přístup některých dalších zajímavých osobností.
Pojďme dál. Poslanci minulý týden schválili v závěrečném čtení vládní novelu týkající se zpomalení valorizace důchodů a znevýhodnění předčasného odchodu do penze. Co na to říct?
Tak já si myslím, že to je jeden z protilidových zákonů, které tato koalice prostě chce přijímat a přijímá. Takže, co na to říci? Samozřejmě životní úroveň důchodců bude dál klesat. V tomto a minulém roce došlo a dochází k poklesu životní úrovně lidí. Já bych řekl tak o čtvrtinu, v nejlepším případě o pětinu. Ty průzkumy třeba agentury STEM ukazují, že vlastně tři čtvrtiny lidí musí šetřit, a to i v těch vysokopříjmových skupinách, aby si udrželi nějaký standard. Takže není to legrace a vláda se chová, jako kdyby žádný problém nebyl. Vyhazují se peníze z okna za zbrojení, berou se dlouhodobé úvěru od EU na výstavbu drážní sítě, modernizace nádraží… To samo o sobě by bylo prima, ale tohoto se vláda nebojí a některých těch dalších dlouhodobých závazků, které bude mít, ale pokud jde o důchody, tak straší lidi, že jednou na ně nebude? Myslím si, že Evropská komise dávno přišla na to, že to se může stát, že ty příjmy z důchodového pojištění nebudou stačit k pokrytí důchodů, ale že je možnost sáhnout také do státního rozpočtu. Ale tato koalice bude raději sahat do státního rozpočtu například na nákup nesmyslných zbraňových systémů. Stíhaček za 150 miliard, 77 německých tanků - nikdo neví, kolik to bude stát – 40, 50, 60 miliard….. a další a další zbrojní systémy. Hlava mi jde z toho kolem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora