Hned na začátek se samozřejmě podívejme na výsledky prezidentských voleb v USA. Tedy, co na ně říkáte? Čím si podle vás Donald Trump voliče získal?
V první řadě bych chtěla zdůraznit, že skutečnými vládci Spojených států jsou nadnárodní korporace, banky a zbrojaři. Jedná se tak většinou o souboj vlivových skupin.
Co se týče výsledku Donalda Trumpa, tak to má samozřejmě mnoho rovin. Myslím, že Američanům se líbí jeho přímočarost, tah na branku a akceschopnost. Výhodu měl i v tom, že Kamala Harris – navzdory tomu, jak ji vykreslovala třeba česká média – byla mimořádně neoblíbenou viceprezidentkou, která absolutně selhala třeba v řešení migrace.
„Vítězství Donalda Trumpa je porážkou liberálních a progresivních myšlenek, protože nový americký prezident je konzervativně orientovaný,“ prohlásil slovenský premiér Fico. Souhlasíte?
Já myslím, že je to hlavně vítězství svobodného rozhodování. Je vidět, že občané už mají plné zuby toho, aby jim tzv. elity diktovaly, co je pro ně nejlepší a koho mají volit. Jinak samozřejmě velmi oceňuji důraz na mír a ukončování válek. To není u amerických prezidentů úplně obvyklé.
„Výsledek voleb v USA dnes spustí paniku mezi bruselskými elitami,“ napsala jste na svůj facebookový profil. Můžete to, prosím, pro naše čtenáře rozebrat? A co bude vítězství Trumpa znamenat pro Evropu, z ekonomického i z bezpečnostního hlediska?
Snad si konečně, aspoň někteří, uvědomí, že USA budou sledovat jen své zájmy a zájmy svých občanů. To ostatně dělaly i teď, ale halily to do jakési „hodnotové politiky“. Teď to nový prezident Trump říká na plná ústa – Amerika na prvním místě. Takže by si vládcové EU mohli vzít příklad a začít dělat něco pro Evropu i pro její občany. Doposud si totiž USA vodily EU na provázku jako poslušného psíka a odbytiště pro své produkty.
Vždycky jsem tvrdila, že USA dělají hlavně to, co je výhodné pro ně. Neplatí a nikdy neplatila rovnice, že co je dobré pro USA, je zároveň dobré i pro EU. Kvůli naprosto chybnému politickému rozhodnutí se EU vzdala – tedy víceméně na papíře – levných zdrojů, čímž přišla de facto o jednu z posledních konkurenčních výhod, kterou měla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: David Hora