Půjčka státu až možná do výšky 265 mld. korun na to, aby se postavily struktury, pomocí kterých se odstřihneme od ruských energií. Vás ta zpráva pěkně zvedla ze židle. Prý je ale půjčka velmi výhodná?
Reálně to bude stát ještě více. Půjčka pokryje část nákladů, ale může jít ještě o vyšší částku, kterou zaplatíme. My máme napojení na levnější suroviny z Ruska a nepotřebujeme v této chvíli investovat tak vysokou částku, abychom se napojovali na dražší suroviny. Je to absolutní nesmysl. V současné době, kdy nás čeká velká finanční krize a jsme na prahu zásadního ekonomického propadu, je nesmysl investovat 265 mld. i víc do odstřižení se od něčeho, na co jsme napojeni. To můžeme dělat, když bude konjunktura. Ne teď, když je potřeba pomoci občanům, aby se nepropadli úplně pod hranici naprosté chudoby.
Úrok se může zdát výhodný nyní, ale vzhledem k tomu, že Evropská banka očekává už dnes snížení úroků na 1,5, tak pak už úrok 3,3 nemusí vypadat výhodný, ale naprosto drastický a šílený. Bude to naprosto šílená částka. Je to absolutní nesmysl a neuvěřitelné plýtvání s našimi prostředky.
Myslíte si, že by někdo, kromě vás, byl schopen ještě uvažovat o tom, že bychom se zpátky napojili na ruské zdroje? Teď se to zdá jako něco naprosto nepředstavitelného, nemůžeme přece obchodovat s agresorem, který svévolně napadá cizí suverénní stát… Alespoň tak zní oficiální verze.
Tak to bychom nemohli obchodovat ani s USA ani s Velkou Británií. Pseudoargument, který má sloužit k tomu, aby energetické společnosti ze západní Evropy generovaly obrovské zisky a my všichni to zaplatili. Je to falešný argument, který neberu. USA vedly řadu válek a obchodovali jsme s nimi vesele dál. Z tohoto pohledu je současný argument naprosto farizejský. Spousta států bere suroviny z Ruska, Maďarsko atd. Můžeme si vzletně něco říkat, ale je to hloupé rozhodnutí, které se v dlouhodobém horizontu ukáže jako mylné.
Když někdo odpoví na tuto otázku podobně jako vy, tak se objeví argument, že státy sice bojovaly, ale teď už nikoho nenapadají…
(Smích) Tak do té doby, kdy bojovaly, tak jsme s nimi obchodovali nebo neobchodovali. Situace, že v Jemenu probíhá humanitární katastrofa, nikoho nezajímá. Obchodujeme se Saúdskou Arábií nebo ne, Spojené státy zahájily snad sedm válek. To je opravdu jen ukázka toho, jak mediální manipulace silných hráčů, kteří mají obrovské miliardy a dokážou zmanipulovat mínění, že jeden je huj a druhý fuj. Pokud bychom odmítli obchodovat se zeměmi, které vedly války, tak bychom nemohli obchodovat např. s USA, Velkou Británií nebo Saúdskou Arábií.
Vy se na to zřejmě díváte v horizontu mnoha dalších let. Myslíte si, že třeba za dvacet let sankce povolí?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá