„My rozhodujeme, co se bude vysílat!“ Vadim Petrov o minulosti a budoucnosti České televize, která od vás chce víc peněz

14.06.2019 12:39 | Zprávy

ROZHOVOR Rada ČT je slabá a chybí jí kompetence Českou televizi kontrolovat, takže je to jen takový diskusní klub. Ale ačkoli televizi řídí generální ředitel, na kobereček kvůli ní chodí do Poslanecké sněmovny Rada ČT. Podle člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadima Petrova se vždy povede debata, k čemu vlastně veřejnou službu médií potřebujeme. Dokud si na tuhle otázku neodpovíme, nevidí ze strany veřejnosti ani politiků vůli podpořit zvýšení koncesionářských poplatků, jak by si na Kavčích horách přáli. Sám je iniciátorem uspořádání konference všech zainteresovaných, kteří by se na budoucnost ČT podívali z různých úhlů pohledu.

„My rozhodujeme, co se bude vysílat!“ Vadim Petrov o minulosti a budoucnosti České televize, která od vás chce víc peněz
Foto: Archv VP
Popisek: Vadim Petrov, člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání

Poslanec Václav Klaus se obrátil na RRTV s dotazem na odborné, resp. správní, posouzení vyjádření redaktorky České televize Nory Fridrichové, která na sociální síti napsala: „Podle mě by celonárodní situaci zklidnila nějaká úleva voličům a dovoluji si navrhnout letenky zdarma pro 40+, do zemí mimo EU samozřejmě“. Vnímá to jako nenávistný výrok a výzvu k diskriminaci jedné konkrétní skupiny obyvatel (která volí jinak než paní redaktorka), a to od zaměstnankyně veřejnoprávního média věnující se „veřejnoprávní“ politické publicistice. Dá se odhadnout, jak se k tomu vyjádří RRTV jako správní orgán?

My jsme Rada pro vysílání a tenhle její příspěvek byl na soukromém Facebooku, takže to není téma pro nás. Maximálně se pobavíme o tom, jestli ten podnět pošleme Radě ČT s dotazem, jak se to slučuje s Etickým kodexem zaměstnance veřejnoprávní televize.

A podle vás se to slučuje?

Nevím, co na to Etický kodex ČT. Já to beru jako její osobní věc. Jakýkoliv a kohokoliv názor, který zazní na sociálních sítích. Lidi se tam projevují různě.  

A pokud by něco podobného zaznělo ve vysílání České televize?

Tam by mi to vadilo. Novináři České televize by měli být profesionálové, které si veřejnost najala, aby ji informovali, ne aby se posmívali nějaké skupině voličů.  

Měli by novináři být volení jako poslanci, jak navrhl předseda KSČM Vojtěch Filip?

Předseda KSČM mluví o tom, že mediokracie vítězí nad demokracií. Já bych to takto neřekl, žijeme v informační společnosti a hranice mezi novináři a jinými šiřiteli informací a názorů se smazává. Ten pojem novinář přestává mít trochu obsah. V době občanské žurnalistiky, influencerů, blogerů a velkého významu internetu a sociálních médií bych vliv této profese do budoucnosti nepřeceňoval.

Tak jinak, mají novináři veřejnoprávních médií zveřejňovat své platy?

Jak kteří. Já jsem v úřadu RRTV od března, zákon o střetu zájmů radního definuje jako člověka v pozici, která se může do střetu zájmu dostat, a proto je třeba ho více kontrolovat. Na začátku jsem musel vyplňovat majetkové přiznání a teď po třech měsících jsem ho vyplňoval znova. Jaký majetek jsem si za ty tři měsíce koupil, co jsem prodal a kolik mám peněz na účtech. Kromě toho, výše mého platu je veřejně dostupná informace. Když už jsme ji zmínili, Nora Fridrichová je daleko více vystavena nebezpečí střetu zájmů než obyčejný člen RRTV nebo například člen Rady Energetického regulačního úřadu nebo veřejný ochránce práv – ti všichni musí své majetkové poměry oznamovat. Nora Fridrichová ne.  

Je tedy Česká televize v jakémsi zvláštním režimu, pokud se to takto dá říct?

Na začátku devadesátých let se všichni báli, aby Českou televizi nikdo nezneužil k nějaké propagandě, a tehdy se všichni inspirovali v BBC, kde si vzali za příklad vše to, co činí televizi nezávislou, ale už přivřeli oči nad tím, co ji kontroluje. Ale tenhle stav se zakonzervoval a od té doby se udržuje. Kromě období kolem roku 2000, kdy byl pokus ČT dostat pod nějakou smysluplnou kontrolu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…