Napadli starší paní. Miroslava Němcová opět znechuceně o Číňanech, Zemanovi i Petru Nečasovi

30.03.2016 10:02 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová připustila, že ji velmi zarazilo chování čínské ambasády, která se vměšuje do života v České republice organizováním bojůvek proti českým občanům. Ale nelíbilo se jí ani počínání české policie, která místo toho, aby se zaměřila na výtržníky z čínských řad, zaměřila se na české občany. Odmítla výrok expremiéra a expředsedy ODS Petra Nečase, že protesty jsou projevem primitivního antizemanismu.

 Napadli starší paní. Miroslava Němcová opět znechuceně o Číňanech, Zemanovi i Petru Nečasovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová

„Ty přepálené manévry, Praha přeměněná v Peking, musely nutně vyvolat reakci lidí, kteří si myslí, že slušné přivítání je namístě, ale není namístě podbízení se a servilita té úrovně, jaké jsme byli svědky,“ prohlásila Miroslava Němcová v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Co říkáte na průběh návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a na incidenty při jeho vítání při průjezdu Prahou, kdy Číňané napadali české občany?

Jako první věc, která mne zarazila, bylo chování čínské ambasády v Praze, když jsem si přečetla, jak organizovala skupiny mladých Číňanů a převážela je autobusy buď do Lán, nebo na příjezdovou cestu od letiště. Šokovalo mne, když jsem potom viděla záběry, jak se tam tyto nabrífované skupiny chovaly, a přečetla jsem si, že tito lidé dostali z čínské ambasády zadání, že byli vybaveni vlajkami, vuvuzelami a nevím čím vším, aby je bylo vidět a slyšet, a že zároveň dostali pokyny, pokud by tam přišli nějací Češi s protestem, aby je překřičeli nebo se do nich nemilosrdně pustili, jak jsme v záběrech viděli. Vrhli se i na dva koledníky a na jednu starší paní. Šokuje mne fungování čínské ambasády, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek by měl vznést dotaz, jak to, že se čínská ambasáda vměšuje do života v České republice organizováním těchto v podstatě bojůvek proti českým občanům. Nevím, jestli je to na nějakou nótu, ale budu se pana ministra osobně ptát, co pro nápravu těchto věcí udělá.

A jak jste vnímala chování české policie? Ze záběrů bylo vidět, že policisté vůbec nereagovali na fyzické útoky Číňanů, ale zaměřili se naopak na pokojné české demonstranty s vlajkami Tibetu, kteří přišli svobodně a pokojně vyjádřit svůj názor.

Ze záběrů, které jsem viděla, se mi nezdá, že by se policisté chovali jako Policie České republiky, která má chránit české občany. Měla jsem dojem, že jednali v panice, protože celé nasazení policie bylo tak abnormální. Ví Bůh, jak dlouho trénovali na tento příjezd, takže se chtěli určitě zalíbit, a proto se vrhali na naše lidi, kteří tam v podstatě nic nedělali, jen drželi tibetskou vlajku. Místo toho, aby se policie zaměřila na výtržníky z čínských řad, zaměřila se na české občany. Považuji to za pochybení, ale vycházím jen ze záběrů, které jsem viděla, a ze svědectví účastníků, které jsem si přečetla na nejrůznějších serverech. A tohle počínání Policie České republiky se mi vážně nelíbilo.

Budete také chtít vysvětlení po ministru vnitra Milanu Chovancovi? Zeptáte se třeba na to, jaké policie dostala zadání v souvislosti s příjezdem čínského prezidenta do České republiky?

Určitě se budu pana ministra vnitra, tak jako ministra zahraničí buď ústní, nebo písemnou interpelací ptát na to, co zdůvodnilo tak enormní nasazení policistů na tuto akci, protože to byly nebývalé manévry, i jak on, jako ministr vnitra České republiky, hodnotí zásahy proti českým občanům. To ano, to se ptát budu.

Bezpečnostní opatření jsou v souvislosti s třídenní návštěvou čínského prezidenta skutečně mimořádná, mnohem masivnější než před šesti lety, kdy v Praze byli americký prezident Barack Obama a jeho tehdejší ruský protějšek Dmitrij Medveděv. Považujete to za adekvátní? Policie to zdůvodňuje zhoršenou bezpečnostní situací v Evropě po teroristických útocích v některých evropských metropolích.

Nechápu to masivní nasazení policistů, to byly manévry. Mně jako člověku, který už pozoroval řadu nejvyšších návštěv v České republice, to nepřipadá normální. Nemyslím si, že by tady prezident Si Ťin-pching byl nějak ohrožen, nemyslím, že tady jsou známky toho, že Čína je na tapetě nějakých teroristů. To bych se spíš obávala ve chvíli, kdy sem přijížděl prezident Izraele, ale to se tady takovéto manévry nekonaly. Přičemž Izrael je náš dlouhodobý strategický partner v zahraniční politice už od konce druhé světové války. A sázet na toto spojenectví je daleko silnější, strategičtější a jistější vazbou než to, co předvádíme ve vztahu k Číně.

Jak hodnotíte slova prezidenta Miloše Zemana v rozhovoru pro čínskou televizi, že už nejsme v područí USA a EU, že už jsme nezávislou zemí a formulujeme svou zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech? Nejsou to zvláštní slova od člověka, který krátce po svém příchodu slavnostně vyvěšoval na Pražský hrad vlajku Evropské unie a volal po zavedení eura?

Myslím, že to je už důsledek prezidentské volby, kterou zajišťovali někteří lidé z okruhu pana Tvrdíka a pana Nejedlého. A tyhle struktury, které volbu určitě i financovaly, musí dostat svůj vklad zpět. A pan prezident se už před nějakou dobou rozhodl nebrat v potaz, že je prezidentem suverénní České republiky, ale chce se zalíbit pouze skupinám, u kterých vidí naprosto jasné spříznění, a byznys plánům Tvrdíka, který přivedl ke krachu České aerolinie a teď zřejmě podniká podobným způsobem. Sice napojením na Čínu, ale vyrábí z České republiky něco, co chce ministr Babiš, tedy svoji firmu.

Kritiku prezidenta a jeho spojování s Čínou a poškozování čínských vlajek označil bývalý premiér a někdejší předseda ODS Petr Nečas za primitivní antizemanismus. A dokonce se pochlubil, že jeho vláda byla první, která začala dělat pragmatičtější politiku vůči Číně. Vy jste současné pročínské aktivity Petra Nečase označila nedávno v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz za jeho osobní záležitost, která vás nemile překvapila. Ale když si dnes Petr Nečas přisvojuje určité zásluhy a odvolává se na své tehdejší postoje, když byl premiérem za ODS, jde skutečně jen o jeho osobní záležitost, není to i záležitost ODS?

Pokud jde o poškozování čínských vlajek, myslím, že to žádný projev primitivního antizemanismu nebyl. Byl to projev, na který pasuje jedno hezké české přísloví: jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Prostě ty přepálené manévry, Praha přeměněná v Peking, musely nutně vyvolat reakci lidí, kteří si myslí, že slušné přivítání je namístě, ale není namístě podbízení se a servilita té úrovně, jaké jsme byli svědky, a zareagovali. Pokud jde o Petra Nečase, já jsem řekla, že jeho soukromé aktivity komentovat nebudu. Jestliže on ve své funkční etapě napomohl některým pragmaticky myšleným krokům ve vztahu k Číně, budiž to přivedeno na pravou míru, není to tedy jen zásluha Miloše Zemana, některé kroky k tomu musely být učiněny už dříve. Ale víc se k tomu nechci vyjadřovat, protože mám dojem, že ta přetahovaná, kdo má větší či menší zásluhy, zastírá skutečnost, že Miloš Zeman nás svými vyjádřeními odklání od zatím jasných vazeb, které máme, a to od vazby na Spojené státy a NATO a také od vazby na sice velmi chybující Evropskou unii, pokud jde o imigranty. Ale jsme jejím členem.

Vaše stranická kolegyně a bývalá poslankyně Kateřina Dostálová na sociální síti napsala: „Petře Nečasi, měla jsem Tě ráda. A mám Tě plné zuby. Ublížil jsi nám všem, že jsi neuměl ukočírovat svůj osobní život. A schválně to píšu. Tak val Langerovo CEVRO a jezdi si s Milošem za Číňanama. Ale drž hubu vůči lidem, kteří tu ideu na rozdíl od Tebe drží… Tohle slizounství bez páteře nesnáším.“ Je to ojedinělý hlas, nebo se v ODS v souvislosti s aktivitami Petra Nečase ozývá častěji?

Netroufnu si mluvit za nikoho z ODS, protože se na mne v souvislosti s výroky Petra Nečase nikdo neobracel. Takže mohu mluvit jen za sebe. Ale zároveň si myslím, že nejsem sama, kdo v ODS není nadšen tím, jak se Petr Nečas zúčastnil s Milošem Zemanem všech jednání kolem čínských akvizit, jak spolupracuje s panem Tvrdíkem, jak se účastní jednání, které svolává Vojtěch Filip spolu s čínskými aparátčíky na téma Jak řídit a rozvíjet stát. To jsou věci, které nechápu a s kterými nesouhlasím, protože to odporuje tomu, jaké politické a ideové cíle Petr Nečas říkal. Kateřině Dostálové rozumím a řekla bych to stejně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…