„Nechtějí léky na tři měsíce, nemají peníze.“ Lékař zděšen vládou. Ukázal vše

18.04.2023 20:12 | Rozhovor

„Ceny nemusejí být vyšší jen o DPH, ale dá se tedy předpokládat s velkou pravděpodobností i zdražení ze strany výrobců. Dopad na pacienty pak bude ještě vyšší,“ varuje už dnes před tristní situací poslanec Jiří Mašek zvolený na kandidátce ANO, který jako lékař stále ordinuje a má denně zkušenost s pacienty. „I při současném desetiprocentním DPH už mám v ordinaci pacienty, kteří mi říkají, že nechtějí předepsat léky na tři měsíce, protože by si je nemohli vyzvednout v lékárně. Raději si pro recept přijdou za měsíc znovu, aby na doplatky na jedno balení měli peníze.“ Mašek konstatuje, že nepostupujeme do lepších časů. Vláda se bohužel v úsporách nejdřív soustředila na sociální problematiku a zdravotnictví.

„Nechtějí léky na tři měsíce, nemají peníze.“ Lékař zděšen vládou. Ukázal vše
Foto: Jiří Krušina
Popisek: České nemocniční lékárny by se měly více zásobit novými léky, které jsou účinné na počáteční fáze nemoci covid-19

Do médií se dostaly informace o změnách DPH. I když premiér Petr Fiala ujišťuje, že s definitivními změnami seznámí veřejnost sám, a to začátkem května, lidi znepokojila například informace o zvýšení DPH na léky na čtrnáct procent. Ministr financí zopakoval, že informace o možné úpravě daně z přidané hodnoty, které se v médiích objevily, nelze považovat za politický návrh. Přesto, co si o tom myslíte vy jako odborník, lékař a poslanec?

Mně nezbývá než doufat, že je to skutečně nějaký nepodařený, uniklý, analytický materiál. Při čtrnáctiprocentním DPH jde o skokové zdražení. Snad neuvažují o 21 procentech! I při současné desetiprocentní DPH už mám v ordinaci pacienty, kteří mi říkají, že nechtějí předepsat léky na tři měsíce, protože by si je nemohli vyzvednout v lékárně. Raději si pro recept přijdou za měsíc znovu, aby na doplatky na jedno balení měli peníze. V současnosti se zdražuje všechno.

Navíc ale nejde jen o nějaký uniklý materiál. Ministr Stanjura na toto téma hovořil i v ČT, kde některé informace potvrdil.

Sledujeme skokové zdražení u potravin. Máme snad nejvyšší ceny v Evropě? Lidé už si teď rozmýšlejí, co nejlacinějšího si koupí, a u léků by došlo k tomu samému. Hledali by levnější varianty. Například berou menší balení, jak už jsem o tom hovořil.

Nebo se snaží hledat levnější alternativu léku se stejnou účinnou látkou…

Ano, doplatky jsou samozřejmě různé. Ale to už je pro lékaře taky problém, protože lékař má zájem léčit pacienta co nejlépe a úplně se nekouká na to, jaký je na lék doplatek. Pak si doplatky řeší pacienti s magistry v lékárnách a radí se, co si mají jako levnější náhradu nechat předepsat.

K tomu jistě dochází. Případně pacienti odloží ještě časově výběr léků z lékárny, aby je mohli zaplatit postupně, že?

Je to tak. Samozřejmě je to pro pacienty nárůst a velké zhoršení finančních výdajů navíc. Argumentuje se často důchodci, kdy existuje ochranný limit a pojišťovna peníze vrací zpětně, ale v danou chvíli v lékárně peníze pacient stejně potřebuje.

Bavíme se o současnosti, realitě, která je teď… A co bude, až léky zdraží ještě víc kvůli případnému navýšení DPH?

My nepostupujeme do lepších časů. Z pohledu ekonomického nám lepší časy končí. To, co ještě dnes člověk unese, nemusí být zítra pravda. 

Zvýšení DPH u léků by se mělo projevit hlavně u těch volně prodejných, u léků na předpis by léky hradily zdravotní pojišťovny, šlo by asi o 2,5 mld. navíc. Jak ale potom zareagují zdravotní pojišťovny, co zdraží, aby dostaly peníze zpět? Zdravotní pojištění? Četla jsem, že se dušují, že mají dost finančních prostředků. Jenže věříte tomu?

Samozřejmě ředitelé zdravotních pojišťoven nemohou nahlas vyjadřovat větší nespokojenost. Existuje určitá provázanost s Parlamentem, Senátem, s vládou. Do velké míry musejí ctít státní politiku i současnou vedoucí koalici. Je pravda, že zatím finance v pojišťovnách jsou a v dostatečné míře. Ale opravdu mluvím o tom, že zatím. Ekonomický problém státu se prohlubuje. Vláda je nucená hledat další úspory a neumí je hledat tam, kde by měla, tedy na zbytných výdajích státu, např. na vlastních ministerstvech a jednotlivých úřadech. Začíná je hledat v sociální a zdravotnické oblasti. Myslím si, že je to zásadně špatně.     

Ve výboru pro zdravotnictví se už projednávaly nějaké daňové změny, nebo jde jen o návrhy ministra financí Stanjury?

Ne. Zatím ne. Zatím to byly opravdu uniklé věci z vlády nebo informace z mediálních výstupů některých ministrů, kteří se více rozpovídali. Ještě nic z toho nebylo označeno za oficiální.  

Mluví se o tom, že by došlo ke zdražení i dětské výživy, antikoncepce nebo volně prodejných očkovacích látek. Je to pravděpodobné?

Tak samozřejmě že se o tom mluví… Sama jste zmínila volně prodejné léky. A my víme, že např. léky snižující teplotu u dětí, tzv. antipyretika, léky proti zánětu a bolesti byly v uplynulých čtyřech měsících absolutně nedostatkové. Jedním z momentů je také možné zdražení cen výrobci, aby pro ně bylo zajímavé vůbec tyto léky na náš trh dodávat. A když to okoření pan ministr financí ještě zvýšením DPH? Další prodražení. Ceny nemusejí být vyšší jen o DPH, ale dá se tedy předpokládat s velkou pravděpodobností i zdražení ze strany výrobců. Dopad na pacienty pak bude ještě vyšší.   

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…