Pane prezidente, téměř tradičně se v době výročí osvobození objevily debaty a různé pochyby o tom, kdo nás vlastně osvobodil. Je na místě vlivem aktuálního počínání Ruska snažit se potlačit roli Rudé armády? Jak se tu celou debatu díváte?
Předeslal bych, že přepisování historie kromě Orwella bylo běžné v komunistické historiografii. Nevím zda víte, že jsem byl autorem návrhu zákona, který byl přijat a přesunul oslavy vítězství z 9. na 8. května, protože kapitulace v Remeši byla podepsána 7. a vstoupila v platnost 8. května. Když se to po sovětském vzoru oslavovalo až 9. května, bylo to také komunistické přepisování historie. Na základě tohoto příkladu jistě nemohu být podezříván z toho, že bych byl nějak zaujatý tím směrem, o kterém mluvíte.
V podstatě jde o to, že sovětská armáda objektivně osvobodila Československo s výjimkou západní části. Konec konců po osvobození také odešla, na rozdíl od roku 1968, kdy tu zůstala dvacet let. Je potřeba vzdát úctu těm sovětským vojákům, ať už ruským, ukrajinským nebo jakýmkoli jiným, kteří Československo osvobozovali. Události na Ukrajině s tím nemají nic společného, protože toto není oslava současného Ruska, toto je vzpomínka na padlé, ke kterým bychom se měli chovat s úctou. Ti, kdo opět chtějí přepisovat dějiny, jsou podle mého názoru hodní jenom opovržení. Jediná výhoda je, že se sami odkopou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka