Michal Šmarda se na svém facebooku vyjádřil k druhému kolu prezidentských voleb. Ač přímo nejmenoval, podpořil generála Pavla: „Přijímám výsledek prvního kola prezidentské volby s hlubokým respektem. Zároveň považuji za politováníhodné, že lidé nemají možnost zvolit si prezidentem levicového kandidáta prosazujícího sociální odpovědnost a solidaritu. Pevně věřím, že ve druhém kole zvítězí kandidát, který bude představovat záruku demokracie, svobody a bezpečnosti v naší zemi a dá záruky pevného ukotvení České republiky ve strukturách EU a NATO.“
Pod Šmardovým příspěvkem se vzápětí rozvinula bohatá diskuse. Komentující zmiňovali hlavně fakt, že z uvedeného textu není jasné, koho Šmarda podporuje. Popis by prý mohl sedět na Petra Pavla stejně jako na Andreje Babiše.
„Oni se nezmůžou ani na to, aby jasně a zřetelně podpořili pana Pavla? Pak si nezaslouží existovat,“ napsala Jana Zykánová.
„Nechápu, proč jmenovitě nezmíní Petra Pavla. Tohle je ubohé přizdisráčství, jehož jsme v ČSSD svědky již mnoho let. Smutný příběh české levice,“ přisadila si Tereza Šindlerová.
Kdo ale podporu generála vyčetl zcela jasně, byl brněnský staronový zastupitel Matěj Hollan. Ten se Šmardy ve vlákně zastal a sám sdílel podporující status: „Slova ČSSD o pevném ukotvení v NATO a EU jsou jasná. Jeden kandidát toto reprezentuje, druhý se paktuje s Orbánem a Srbskem a EU má jen na to, aby z ní kradl dotace. Levicová strana na naší politické scéně chybí a když ČSSD pomůže demokratickému kandidátovi na Hrad, bude to začátek jejího návratu.“
Jelikož sociální demokracie obsahuje mnoho názorových proudů, oslovily ParlamentníListy.cz Janu Turoňovou, právničku a členku ČSSD. Turoňová v sociální demokracii působí v odborné právní komisi a dlouhodobě se vymezuje proti názorům Michala Šmardy nebo Jany Maláčové. Na prosincovém sjezdu se dokonce ucházela o křeslo předsedkyně. Sice neuspěla, ale na svých postojích nic nezměnila.
ParlamentnímListům.cz Jana Turoňová svěřila, že Šmardovu naznačenou podporu Petru Pavlovi rozhodně nesdílí: „Petr Pavel je kandidátem vládní koalice a jasně se vyjádřil, že bude vládu podporovat, což já osobně považuji za zcela nepřijatelné.“ Podle Turoňové to však má svoji logiku: „Pavel je součástí stejné zájmové skupiny, kterou právě Michal Šmarda zastupuje v ČSSD. Stejně to platí o Josefu Středulovi. Ostatně, takřka všichni prezidentští kandidáti jsou v ideologické jednotě.“
Pokud jde o Josefa Středulu, ParlamentníListy.cz zajímalo, jak se ČSSD staví k jeho rozhodnutí odstoupit z voleb. Jana Turoňová si nebrala servítky a označila to jako „nepřipravenost na post prezidenta republiky.“ Turoňovou prý nejvíce šokovalo, že se ještě 7. 1. 2023 Středula zúčastnil programového sjezdu ČSSD, která ho veřejně podporovala. Tam prý hovořil jako prezidentský kandidát, přičemž o den později odstoupil. Jana Turoňová je přesvědčena, že šlo o promyšlený faul: „Rozhodnutí, které učinil, nemohlo padnout ze dne na den, ale bylo jistě výsledkem delší úvahy. Jeho jednání proto považuji vůči ČSSD za neférové.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Andrea Novotná