„Ruské firmy se možné dostavby Dukovan nezúčastní.“ Senátor z ODS odhaduje a říká proč

05.04.2021 21:15 | Zprávy

CIVILIZACE A MY Piráti, to je vlastně takový pytel blech. Že zkouší oslovit i starší potenciální voliče, se dalo očekávat. Ovšem výsledek bude kulantně řečeno velmi zajímavý. O politice, ale i EU, ruských aktivitách a životech v „bublinách“ hovoří pro ParlamentníListy.cz plzeňský senátor a starosta jednoho z městských obvodů, Lumír Aschenbrenner.

„Ruské firmy se možné dostavby Dukovan nezúčastní.“ Senátor z ODS odhaduje a říká proč
Foto: archiv L. Aschenbrenner
Popisek: Senátor Lumír Aschenbrenner

Co říkáte ambici Pirátů oslovit i starší generaci a důchodce? Je známo, že jejich nejen eurohujerské aktivity ve Sněmovně musí občas krotit i ODS...

Nepřekvapuje mě, že to Piráti dělají. Jak se říká odborně, je to typická catch-all-party, tedy strana, která se snaží oslovit co možná nejširší spektrum voličů. Tomuto typu stran často chybí i nějaké pevné ideové ukotvení, a to přesně představují čeští Piráti. Co by dělali, kdyby se například dostali do vlády, o tom můžeme jen fantazírovat, protože je to takový pytel blech. Když se neshodnou, pytel se roztrhne a blechy letí na všechny strany. Před volbami pak letí na mladé i na důchodce. Dalo se to čekat a proč to nezkusit, že. Obdobně a nejspíše se stejným výsledkem se snaží „tradiční strany“ oslovit mladé voliče.

Pokud jde o eurohujerské aktivity, tak se ale na české politické scéně nejedná pouze o Piráty. Vidím tam i další subjekty. Přístup k EU bývá u nás silně vyhraněný – buď jasně proti, nebo silně pro. Realistického přístupu, který bychom potřebovali, moc není. 

V souvislosti s úmrtím předního českého multimiliardáře Petra Kellnera se diskutuje také o potřebě mecenášství, charity a podobně. Nežijí však tito lidé v jakési pomyslné „bublině“ a jsou poněkud odtrženi od reality?

Každý dnes žijeme v bublině svých vztahů, které nás bezprostředně ovlivňují. To se stalo jakousi normou. Bohužel to často přispívá k dalšímu a dalšímu štěpení společnosti, protože normálně vedené diskuse se pak mění v hašteření a překřikování. Každý má svoji pravdu a nechce přistoupit na kompromis. Petr Kellner proto zcela jistě žil ve své bublině. Zda byl u toho odtržen od reality nedokážu posoudit, protože jeho veřejná vystoupení byla v posledních dvaceti letech hodně sporadická.

Na druhou stranu je dobře, že bohatí a úspěšní lidé dávají peníze na charitu, pomáhají potřebným, starým, nemocným či podporují kulturu a další bohulibé aktivity. K tomu dodávám, že to ale nedělají jen lidé bohatí, ale mnoho občanů České republiky. Každý tak, jak si může dovolit. Já také sponzoruji některé věci, o kterých vím, že je dobré jim pomáhat. Nebudu to ale každý den vytrubovat do světa, prostě to tak cítím, tak to tak dělám.

Co říkáte na snahu Hradu i předsedy vlády všemožně preferovat Ruskou federaci? Jednak v dostavbě jaderné elektrárny, a také třeba v získání vakcíny Sputnik V. Od prezidenta také slyšíme o neúčinnosti sankcí proti Rusku...

Musíme u toho daleko více rozlišovat. Jedna věc jsou tahanice ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany. Druhá věc je vakcína Sputnik a třetí samotné vztahy České republiky k Rusku a u toho obhajoba českých národních zájmů, která někdy pokulhává.

Začnu vakcínou Sputnik. Pokud by ji příslušné české úřady, které mají v popisu práce ochranu zdraví našich občanů, schválily a převzaly tím zodpovědnost za očkování touto ruskou vakcínou, proč ji nepoužívat. I bez ohledu na stanovisko Evropské lékové agentury. Jenže lidé za to zodpovědní v České republice by museli jasně odpovědět na dotazy veřejnosti, zda mají z ruské strany dostatek ověřitelných informací, aby se to dalo vůbec povolit. Jinak diskutujeme o ničem, protože na prvním místě musí vždy být zdraví a bezpečí českých občanů.

Pokud jde o Dukovany. Současná vláda natahovala rozhodnutí o vypsání tendru na dostavbu tak dlouho, že to vlastně už přehrála na příští vládu. Je v tom určitá zbabělost a vypočítavost. Osobně si navíc myslím, že není zcela jisté, zda se podobná dostavba bude vlastně někdy skutečně realizovat. Technologie ve světě se vyvíjejí strašně rychle, a to, co nám dnes připadá jako realistické, bude za deset–patnáct let úplně mimo hru.

Možná účast ruské firmy Rosatom pak ukazuje na složitosti české zahraniční politiky, která nestojí v případě přístupu k Rusku na jedné pevné noze, jak by měla a jak by si to situace vyžadovala. Je tu hradní zemanovská politika, kterou podporují komunisté a další extremistické části politické spektra, která je jasně proruská. Premiér Babiš se k Rusku či Putinovi nikdy jasně nevyjádřil, aby si nerozzlobil prezidenta Zemana. No a šéf diplomacie Petříček k Moskvě přistupuje poměrně realisticky, protože ví, že vztahy s Ruskem nejsou dobré už mnoho let a nijak se to nemění zejména kvůli často agresivní politice prezidenta Putina.

Za dva roky už ale nebude Miloš Zeman prezidentem a můžeme mít takovou vládu, že tato diskuse, kterou právě vedeme, bude už úplně v jiných kolejích. Moje predikce proto je, že ruské firmy se nakonec možné dostavby Dukovan nezúčastní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Probuďte lidi. Jak je možné vzít důchodcům a přidat vládnoucím

8:18 Profesorka Hogenová: Probuďte lidi. Jak je možné vzít důchodcům a přidat vládnoucím

„Obyčejní lidé jsou podvedeni; všimněme si, komu vláda přidává na mzdách, a komu bere,“ říká v bilan…