„Rusko ovlivnilo volby v USA? Někomu hrabe!“ Advokát si vyšlápl proti Jourové

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

14.06.2021 18:04 | Rozhovor

Bezskrupulózní lež vyhrává volby. Tímto vyjádřením doprovodila eurokomisařka Věra Jourová zveřejnění souboru pravidel, díky kterým se má on-line prostředí vyčistit od lží a smyšlených zpráv. Evropská komise se tímto Kodexem proti dezinformacím obrací na digitální firmy a vyzývá je, aby ověřovaly informace, které šíří. Advokát Jaroslav Ortman chápe, že všechno, co přichází z Evropské unie, musí být voňavé a posvátné, ale s tvrzením o lži vyhrávající volby rozhodně nesouhlasí. Ze sociálních sítích by se mělo odstraňovat jen to, co jde proti zákonům dané země, nikoli názory odlišné od těch prosazovaných.

„Rusko ovlivnilo volby v USA? Někomu hrabe!“ Advokát si vyšlápl proti Jourové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věra Jourová

Jak se díváte na utahující se šrouby ohledně toho, co se může zveřejnit na sociálních sítích? Měl by mít kdokoli právo i možnost zveřejňovat názory, které považuje z hlediska informování veřejnosti za potřebné a prospěšné? Nebo je nutné informace filtrovat, hodnotit je jako pravdivé či dezinformační a ty nepohodlné potlačovat?

Právo říci svůj názor má každý. Omezení může být jen z hlediska trestního zákoníku, kdy by šlo o nebezpečné pronásledování, podněcování k nenávisti vůči jednotlivci či skupině obyvatel nebo hanobení rasy, národa, etnické či jiné skupiny. Také pokud by někdo šířil nějaké pomlouvačné řeči, tak to těžko může provozovat na sociální síti. Obecně platí, že každý má možnost zveřejnit své názory, ale musí to mít svá pravidla.

Jak na ty cenzurní zásahy, tedy mazání příspěvků, na sociálních sítích pohlížet? Lze je nechat na libovůli provozovatele, aby mazal to, co je podle něj samotného nevhodné?

Provozovatel si stanoví pravidla. Má je Facebook i jiné sociální sítě. A těžko si lze představit, že bude někdo nařizovat provozovateli, že musí zveřejňovat úplně všechno. Pak by provozovatel mohl zareagovat, že nebude zveřejňovat vůbec nic. Proč by provozoval třeba něco, kde by docházelo k nějaké degradaci či urážení osob? Proto má právo stanovit si pravidla chování těch, kteří jeho platformu využívají. Těžko si lze na provozovateli vynucovat, aby tam ponechával to, co považuje za nevhodné. Nedovedu si představit, kdo by to rozhodoval.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Jaká výše důchodu by byla podle vás důstojná?

A co jako politici děláte proto, aby bylo na důstojné důchody i třeba za 20-30 let? Protože teď jsou na tom podle mě důchodci dobře, ale otázkou je, co bude do budoucna?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

10:36 Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

„Dle mého názoru by si bez tohoto ‚dvojího metru‘ šlo sednout možná i několik tisíc osob působících …