„Senátorka Němcová má občas podobné výstřely.“ Opozice chtěla zákon, Senát si na něj stěžuje. Poslanec Bžoch kroutí hlavou

02.04.2021 18:01 | Zprávy

ROZHOVOR Podle poslance hnutí ANO Jaroslava Bžocha se z nouzového stavu stává zbytečné politikum, ale vládě pomáhá dělat nutná opatření, jako například zákaz pohybu mezi okresy, který funguje: „Rozvolnit cestování mezi okresy právě před svátky, jako jsou Velikonoce, by bylo špatné a zhatilo by to tři týdny, které jsme museli přetrpět,“ řekl pro ParlamentníListy.cz. Klesající podporu hnutí ANO přičítá frustraci obyvatel z dlouhého období koronavirové pandemie, na niž se nikdo nemohl připravit. Pár slov ztratil také o Miroslavě Němcové z ODS.

„Senátorka Němcová má občas podobné výstřely.“ Opozice chtěla zákon, Senát si na něj stěžuje. Poslanec Bžoch kroutí hlavou
Foto: Archiv Jaroslava Bžocha
Popisek: Poslanec Jaroslav Bžoch

Komunisté nakonec podpořili prodloužení nouzového stavu vládou. Opozice protestuje, že došlo ke slibu, že po třech týdnech povolí uzávěry okresů a nastanou rozvolnění, ale to se neděje. Není na čase realizovat pandemický zákon než neustále prodlužovat nouzový stav?

Myslím, že z nouzového stavu se stává zbytečné politikum. Když se podíváme na některé státy na západ od nás, tak si někdy v loňském roce vyhlásily nouzový stav, který platí až do konce května. A berou ho jako nástroj, který mohou a nemusí využít stejně, jako tomu bylo v České republice. Nouzový stav jako takový neříká, že lidé nebudou moci ven nebo zůstane vše zavřené, ale dává vládě šanci reagovat rychle, když se situace zhorší, ale také, když se situace zlepší. Stává se z toho zbytečné politikum. Souslovím nouzový stav se straší lidé, ale na druhou stranu je to jediná šance, pokud chce vláda sáhnout ke krokům, jako omezení cestování mezi okresy. To jí dovolí právě nouzový stav.

Co se týká pandemického zákona, tak souhlasím, že po Velikonocích bychom na něj mohli v klidu přejít. Na druhou stranu je paradox, že po něm volala hlavně opozice, my jsme ho schválili společně s opozicí a dnes ho někteří senátoři právě z řad opozice chtějí žalovat u Ústavního soudu. To mi přijde úplně absurdní. Senátoři, kterým něco nevychází, žalují u Ústavního soudu a chtějí si z něj udělat třetí komoru. To už je takový folklór. To je absurdní. Ale ano, pokud se situace zlepší a já věřím, že se zlepší, mohli bychom přejít na pandemický zákon. Jak jsem však řekl na začátku, nouzový stav není nic, čím bychom měli strašit.

Nouzový stav s sebou nese ale i další rizika. Například výběrová řízení, která probíhají v jiném režimu, dávají prostor pro zneužití a vznikla v nich spousta problémů a chyb. Takže podle vás bychom se měli po Velikonocích začít řídit pandemickým zákonem na místo nouzového stavu?

Situace by se měla podle specialistů zlepšit a pak bychom mohli přejít na pandemický zákon, protože už nebude potřeba zamezovat cestování mezi okresy a omezování třeba nočního vycházení. Pak si myslím, že by to šlo. Co se týká nákupů, tak v začátku pandemie se udělala spousta chyb, ale ty chyby dělaly všechny státy, protože byla krize, na niž nebyl nikdo připraven, a všichni se snažili nakoupit. Netvrdím, že to bylo v pořádku a je dobře, že Nejvyšší kontrolní úřad tyto nákupy prověřuje a budeme se zabývat tím, kdo a jak pochybil, případně vyvozovat důsledky. Nicméně nemyslím, že by na jaře byl kdokoliv bez chyby.

Nejde mi o dobu před rokem, ale mluvím o problémech při výběrových řízeních v posledních měsících. Jako jeden z několika příkladů uvedu výběr firmy pro testy dětí do škol. 

Pokud vezmu testy, tak k tomu bylo výběrové řízení, které dopadlo, jak dopadlo. Pokud jsou nějaké pochyby, tak k tomu musí promluvit instituce, které jsou k tomu určené. Chci prověření, také mě to zajímá. A firma, která vyhrála tendr na testy, ve mně také nebudí důvěru. Je v pořádku věc prověřit.

Objevují se dohady, nakolik má zmíněný zákaz cestování mezi okresy vůbec vliv, protože počet nově nakažených klesá velmi pomalu. Jak to vidíte? Pomáhá uzávěra?

Já myslím, že pomáhá a ukazují nám to okresy, které byly zavřené, když byla největší nákaza. Když se dnes podíváme na čísla těchto regionů, je tam prodleva, která je rozhodně delší než tři týdny. Můžeme vidět, že okresům to pomohlo. Čísla samozřejmě nepůjdou dolů tak rychle, nákaza je poměrně velká, ale věřím, že to pomáhá a shodují se na tom i odborníci. Byl to správný krok a ukazují to státy jako Izrael, který zamezil pohyb a ten byl dokonce ještě přísnější, zamezil pohyb na jeden kilometr od bydliště. Jedná se o výsledky, které jsou vidět nejen u nás, ale i ve světě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…