„V Afghánistánu, Iráku, Sýrii a Libyi jsou po Američanech potoky krve." Řekl voják a poslanec SPD

09.09.2021 14:11 | Rozhovor

ROZHOVOR „Je to totální debakl USA a NATO. Američané jsou teď za pitomce a my s nimi... vývoz demokracie je nesmysl a muslimské země o to ani nestojí. Po invazích USA v muslimských zemích zůstaly jen statisíce mrtvých, potoky krve a rozvrácené a hospodářsky zničené země a vzestup fundamentálního islámu... Základní sdělení je, že naše armáda by měla bránit náš stát a naše hranice, a ne být expedičním sborem pro zahraniční dobrodružství USA a NATO. Neměli bychom jim dělat kašpárky, ale měli bychom chránit naše zájmy... NATO, jako servisní organizace USA, je zralé na rozpuštění,“ říká o válce v Afghánistánu místopředseda Výboru pro obranu a poslanec SPD za Liberecký kraj Radovan Vích.

„V Afghánistánu, Iráku, Sýrii a Libyi jsou po Američanech potoky krve." Řekl voják a poslanec SPD
Foto: archiv R. Vícha
Popisek: Poslanec SPD Radovan Vích.

Jako armádního plukovníka ve výslužbě se vás nemohu nezeptat na to, co říkáte událostem v Afghánistánu. Čekal jste to?

Čekal jsem to, ale to, že to bude pouhých 11 dnů, mě překvapilo. Celá afghánská kolaborační armáda, loutková vláda a administrativa se sesypala jako domeček z karet. Celé to nasvědčuje také tomu, že Tálibán má podporu významné části afghánské populace, i když se západní liberální média mohou snažit tvrdit opak. O západní model demokracie v Afghánistánu, možná až na úzkou vrstvu v Kábulu, ale nikdo nestál. Oni chtějí žít po svém.

Hrozí nyní vzestup terorismu? Je Tálibán hrozbou pro nás v Evropě?

Nemyslím si, že by tálibové operovali v Evropě. Je to paštúnské nacionalistické hnutí a současně hnutí džihádistické, které je ale omezeno výhradně na Afghánistán, případně příhraniční oblasti. Víme, že Tálibán a Islámský stát mají nepřátelské vztahy a bojují proti sobě a pro nás je pořád lepší Tálibán právě proto, že neoperuje v Evropě. Mnohem větší hrozbu vidím v nelegální emigraci z Afghánistánu. To je bezpečnostní hrozba pro nás.

Proč?

OSN odhaduje, že Afghánistán chce do konce roku opustit půl miliónu lidí. Vydají se směrem do Evropy. Není týden, abychom v médiích nezaznamenali, že každou chvíli najdou policisté Afghánce v nějakém kamionu. Přitom jde ale o špičku ledovce. Podle mě jich zachytí jen zlomek. Ve srovnání s loňským rokem je zaznamenaný velký nárůst imigrantů na území EU i v České republice. U nás to je meziroční nárůst o 236 procent.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…