,,Vědí, co migrace vyvolá.” Afghánistán: Expert a strach z islámu. Zcela jiné řešení

25.08.2021 4:44 | Rozhovor

„Evropští politici si dobře uvědomují, že masová migrace podporuje populismus a radikální nálady ve společnosti,” uvádí pro ParlamentníListy.cz k problému afghánských migrantů slovenský analytik Jozef Lenč. Ten vidí jako ideální řešení pro Afghánistán „švýcarský” federální systém. Připouští ale, že Tálibán bude různorodou zemi držet pohromadě silou tak, jako byl držen pohromadě Sovětský svaz.

,,Vědí, co migrace vyvolá.” Afghánistán: Expert a strach z islámu. Zcela jiné řešení
Foto: Archiv redakce
Popisek: Afghánistán

Nadmíru pozorně nyní sleduje a analyzuje situaci v Afghánistánu, jež se nadále vyostřuje, neboť hnutí Tálibán se už navzdory slibům přestává tvářit a chovat jako hodný strýček, který bude někdejší „útoky kamenem“ oplácet chlebem a všem nezištně odpouštět.

Dalším důkazem tohoto nastupujícího trendu je vyjádření mluvčího Tálibánu Suhaíla Šahína, že pokud Spojené státy neodejdou z Afghánistánu do konce měsíce, ponesou následky.

Na amerického prezidenta Joea Bidena tlačí především britský premiér Boris Johnson, který by si přál ponechat jednotky v Kábulu déle kvůli evakuačním letům.

Šahín označil 31. srpen za červenou čáru. Pokud by ji Biden překročil, prodloužil by tím americkou okupaci Afghánistánu, pro což není důvod.

Asistent amerického ministra obrany pro veřejné záležitosti John Kirby v reakci na Šahínovo vyjádření uvedl, že Spojené státy pochopily postoj Tálibánu ke stažení amerických vojsk k příštímu úterý.

Jinak řečeno, Američané kvapně opouštějí bojiště a území, které se snažili silou přimět k akceptaci americké doktríny demokracie.

Známý slovenský politolog Jozef Lenč k tomu říká:

„Nemyslím si, že to byla pro Američany prohraná válka, ale bylo to z jejich strany fiasko ve vztahu k tomu, co jejich dvacetiletý pobyt na území v Afghánistánu reálně přinesl. Kdyby bylo cílem pouze zničit Tálibán a odejít, pak to mohl být americký úspěch. Ale to se nestalo, vidíme, kolik to stálo peněz a hlavně lidských životů – a nakonec se Tálibán vrátil ještě silnější, než byl předtím, s ještě větší podporou v rámci samotného Afghánistánu. Američané v tomto ohledu zásadně podcenili vysokou míru korupce a klientelismu.“

Podle Lenče USA selhaly především ve volbě samotné koncepce, jakou se formu demokracie snažili implementovat do života Afghánců.

Řešením by podle něj bylo zavést v tomto multietnickém státě systém podobný tomu, který funguje ve Švýcarsku, kdy jednotlivé kantony mají svá nezadatelná práva a mohou se v rámci daných právních norem rozhodovat samostatně a vystupovat jako suverénní subjekty.

Hnutí Tálibán se nyní tváří jako oficiální a legitimní síla, se kterou lze jednat, čehož už využila řada států včetně velmocí Číny a Ruska.

Tálibán deklaruje, že hovoří za celý Afghánistán, který má údajně pod kontrolou, což ovšem, jak dobře víme, není tak docela pravda. Viceprezident bývalého afghánského režimu Amrullah Saleh, který před tálibánci zavčas z Kábulu uprchl, se minulý týden po odchodu Američany podporovaného prezidenta Ghaního prohlásil za jeho nástupce a úřadující hlavu státu. Teď žádá ostatní vůdce o podporu. Setrvává v Pandžšírském údolí, které Tálibán zatím neovládl a kde se opevnil a zřídil už i vlastní milice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…