Kurdové se dohodli se syrskou vládou na rozmístění armády podél syrsko-turecké hranice. Dohodou s Bašarem Asadem se tak brání operaci, která začala ve středu a má podle turecké strany za cíl vytvořit bezpečnostní zónu, která umožní návrat syrských uprchlíků. Zároveň je ofenziva zaměřena na kurdské milice YPG, které ale pomohly v Sýrii porazit Islámský stát. Byla tohle pro syrské Kurdy jediná možná varianta, když viděli reakce světa uplynulý týden?
Jak Kurdové viděli, s jakou agresí Erdogan nastoupil a že je celý západní svět hodil přes palubu, měli dvě možnosti. První: nechat se zmasakrovat od Erdogana, k čemuž by rozhodně došlo. Příslušníci tureckých milicí se chovají jako příslušníci IS a není divu, protože mnoho z nich jsou bývalí členové IS. Druhá možnost: ustoupit Asadovi, pokusit se s ním dohodnout výměnou za to, že jim poskytne ochranu. Syrská armáda je ozbrojená. Disponuje tanky, protiletadlovými prostředky a další těžkou bojovou technikou, kterou Kurdové nemají. Než dát zelenou genocidě vlastního národa, vybrali si menší zlo a dohodli se s Asadem.
Co teď bude následovat? Mají takto šanci? Ustoupí Turecko?
Těžko predikovat. Syrská armáda se rozmísťuje na strategické posty. Je otázkou, jestli do toho Turek půjde s tím, že začne útočit i na syrskou armádu. Pak je ve hře Rusko. Někde jsem četl, ale není to z oficiálních zdrojů, že Rusové vyhlásili bezletovou zónu nad Sýrií. To je další krok dopředu. V tom případě by Erdoganova ofenzíva nemohla počítat se vzdušnou podporou, což je značně oslabí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá