„Zadrhne se vše.“ Pád další banky: Co nám hrozí

04.05.2023 4:44 | Rozhovor

Ve Spojených státech čelí banky odlivu vkladů, ale na rozdíl od roku 2008 nejsou zasaženy ty největší bankovní domy, ale spíš malé a střední, zatímco velkým bankám vkladatelé nadále důvěřují. Banky mají nyní tendenci poskytovat úvěry, jenom když za to mají vysoký úrok, ale pak jsou úvěry pro investory příliš drahé. „Panuje obava, že skrze slabší úvěrovou činnost, skrze opatrnější banky se bude ekonomika zadrhávat proto, že úvěry jsou živinou ekonomiky a při jejím nedostatku se to soukolí zadrhává,“ říká pro ParlamentníListy.cz hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Hrozí tedy, že se v ekonomice vše zadrhne i na několik měsíců.

„Zadrhne se vše.“ Pád další banky: Co nám hrozí
Foto: Repro Youtube
Popisek: Trezor v bance - ilustrační foto

Zaujalo mě, že jste na Twitteru zveřejnil vyjádření Roberta Kaplana, bývalého člena vedení americké centrální banky, že bankovní krize v USA je stále teprve na svém začátku. Dá se tomu rozumět i tak, že pád First Republic, třetí banky během dvou měsíců, ještě neznamená konec krachům?

Je tomu skutečně tak. Mohou přijít další pády či otřesy bank, protože nadále dochází ke zpřísňování měnové politiky. A také je vidět v bankovním sektoru ve Spojených státech z různých dalších dílčích ukazatelů určité a značné napětí mezi bankami, co se týče odlivu vkladů klientů. Ta situace určitě ještě není zažehnána. Hrozí opravdu to, že ještě přijdou pády dalších banky, mohou jich být ohroženy až desítky. Ale týká se to spíše menších, středně velkých, regionálních bank, nikoli těch největších.

Zmíněný Robert Kaplan tvrdí, že by Fed měl nyní upustit od dalšího zvyšování své základní úrokové sazby. Jsou náznaky, že se je chystá zvyšovat?

Robert Kaplan chtěl svým vyjádřením před zvyšováním varovat. Nemyslí si totiž, že je to dobrý nápad, bojí se o zdraví amerických bank. Ale otázka samozřejmě je, jak by jednal, kdyby sám rozhodoval o zvýšení sazeb. Protože na Fed je velký tlak i z hlediska toho, že musí dále bojovat s inflací, která na trhu práce a i co se týče té jádrové inflace je stále dost vysoká, neustupující. Takže on může hodnotit situaci s akcentem na jeden segment, totiž bankovnictví, ale třeba postrádá celkový obrázek. Ale to jen na dokreslení, jak rozdílné názory nyní panují mezi experty. Trh všeobecně očekává, že ke zvýšení sazeb dojde, ale samozřejmě i tato Kaplanova slova mohou zviklat některé členy vedení Fedu pro to, aby se rozhodli i na poslední chvíli pro zvýšení sazeb ruku nezvednout. Ale určitě to jeho vyjádření svůj význam má. Uvidíme, kolik z těch, co o tom rozhodují, to nakonec může ovlivnit.

Dá se porovnat význam čerstvého pádu First Republic ve srovnání s březnovými krachy Silicon Valley Bank a Signature Bank?

Význam pádu First Republic je určitě ještě menší z hlediska zatímního dopadu na trhy včetně akciových ve Spojených státech i ve světě. Ale za pár dnů to může být úplně jinak. Banky ve Spojených státech se v těchto dnech ocitají pod velkým tlakem, tak nelze vyloučit, že zažijeme novou paniku podobnou té, jakou jsme zažili v březnu. Ono tohle má vždy takový nenápadný začátek. Tehdy to byl pád Silicon Valley Bank, ale ještě předtím problémy Signature Bank a společností zaměřených na krypto aktiva, pak se z toho vyklubala panika a nakonec to ve Švýcarsku vedlo až k pádu Credit Suisse. Takže nelze tyto náznaky, které zatím nemusí působit nijak významné, podcenit. To, jak se rozvinulo on-line bankovnictví, jak je dnes pro lidi jednoduché si vklady přesouvat z jedné banky do druhé třeba i jen prostřednictvím mobilního telefonu, kdy už nemusí jako dříve chodit někam na pobočku, zvyšuje riziko určitého runu na banku, nájezdu na banku, kdy si lidé budou masově vybírat své vklady, přesouvat je jedním ťuknutím na mobilu někam jinam. A proto jsou jakékoli náznaky nebezpečné. To je něco, před čím právě Kaplan varoval. Navýšení úrokové sazby, pokud se k němu Fed uchýlí, může posílit určitou negativní psychologickou vlnu, která už se opětovně vzedmula v důsledku pádu First Republic a může se šířit a zesílit, pokud Fed sazby navýší. Ale otázka samozřejmě je, zda se tato prognóza naplní, pokud na to zvýšení sazeb dojde. Ale co se dá říct jistě, je to, že vzroste riziko dalšího bankovního otřesu, bankovní paniky ve Spojených státech, pokud k tomu navýšení sazeb dojde.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…