„Západ se bál našich výrobků.“ Herec, kterému budou nadávat, o 30 letech po sametu. A o jiných hercích

22.09.2019 17:52 | Zprávy

ROZHOVOR „Obávám se, že nikdy nešlo o demokracii v Československu, že šlo o trhy,“ říká v souvislosti se sametovou revolucí herec, scénograf a producent Čestmír Řanda ml. A dodává: „Mnoho českých značek, které byly známé a prosadily se i ve světě, už dnes neexistuje.“ V rozhovoru přemýšlí, jestli by dnes mohlo něco národ zvednout tak, jako tehdy agent StB Zifčák v roli studenta Šmída. „Zastavení stíhání pana premiéra je slabý kalibr,“ vysvětluje. Promluvil také o setkání s Václavem Havlem. Padla přitom slova „podržtašky a sortovači“. Na závěr pak herec známý například ze seriálů Život a doba soudce A. K., Ulice, Expozitura nebo Policajti z centra a z řady českých a německých filmů, podotýká: „Pravdu a lásku Čechům a Slovákům sametová revoluce nepřinesla.“

„Západ se bál našich výrobků.“ Herec, kterému budou nadávat, o 30 letech po sametu. A o jiných hercích
Foto: David Hora
Popisek: Herec, scénograf a producent Čestmír Řanda ml.

Tento rok si připomínáme už 30 let od sametové revoluce. Vzpomenete si ještě, co jste v tom 89. v listopadu dělal?

Já jsem byl v době sametové revoluce v divadle v Kladně, takže jsem měl k těm tehdejším událostem velice blízko. Vzpomínám si například, jak jsem vyhazoval z divadla Lidové milice.

Jak těch třicet porevolučních let hodnotíte?

Nevím, jestli je důležité, jak to člověk hodnotí. Důležité je, jak přijme tu realitu a jak je ochotný slyšet informace. Ty pohledy jsou na to velice protichůdné. Hodnotit třicet let hned po třiceti letech je obecně těžké. To zhodnotí historikové možná za nějakých sto let. Mimochodem, já jsem nikdy nevěřil, že by politici byli nějací bezvadní lidé, obecně, protože prostě ta první liga chlapů je v byznysu nebo je naplňuje jejich práce, ta druhá, třetí taky... Nakonec, když se podíváte do tváří dnešních politiků, tak tam žádné chlapské, vůdčí typy nenajdete.

A je něco, co se podle vás po revoluci prostě nepovedlo? Co vám na těch porevolučních letech skutečně vadí?

Co se rozhodně po revoluci nepovedlo je to, že mnoho českých tradičních značek, které byly známé a prosadily se ve světě, dnes už neexistuje. Komu, čemu tedy posloužila ona „revoluce“? A bohužel se obávám, že nikdy nešlo o demokracii v Československu, ale že šlo o trhy. Jak už jsem zmínil ty politiky, tak se naprosto právem domnívám, že ti západní nejsou lepší než ti naši. To už říkal Churchill, že politika přitahuje pořád ty samé lidi a většinou ty nejhorší. A v zahraničí se podle mě obávali toho, že by tam začaly jezdit nějaké české Zetory, Jawy a podobně. A nikdy podle mě nechtěli jednat s nějakými chytrými českými „Bati“. A to se snažím tak nějak odpolitizovat, prostě jen beru naše značky, které byly tradiční a známé i ve světě, ale které dneska nevidím.

Mám přítelkyni v Liberci a často ten kraj projíždíme, vidím prázdné, vybydlené domy a zavřené továrny, které dávaly tisícům lidí práci, a ani Hitler, ani komunisti je nenechali zchátrat a zavřít. A stejně tak nemohu nalézt značky, které vznikly. Nenajdu značku, nebo velmi obtížně, která by dosáhla stejného ohlasu. Vezměte si třeba výrobu aut. Němcům se podařilo velmi šikovně přesvědčit Čechy a držet je v bludu, že Škodovka je česká. Není! A ty ostatní firmy, které zanikly, nezanikly náhodou. Nechci být přítelem nějakých konspiračních teorií, ale podle mě to byl určitý záměr, protože prostě bylo potřeba prodat další zboží ze Západu. Šlo o trhy. Je to jako v každé divadelní hře. Jde o peníze, nebo o ženskou.

Z toho, co říkáte, necítím příliš velké nadšení z té polistopadové doby…

No, tehdy v tom bylo hodně naivity... Já vždycky rozčílím hrozně lidí, když řeknu, že největší Čech byl agent StB Zifčák, protože otočil ten průvod na tu Národní třídu. V Praze jsem od dvou let, je mi šedesát a vím, že k parlamentu se nejde okolo Máje, dnešního Tesca. A teď bych možná citoval spisovatele Honzu Bauera, který vždy říká, že v Čechách nevzniká nic spontánně, ale že ty věci jsou připravené. V Praze v té době byli ne přece náhodou hned tři generálové KGB. Ta doba byla na spadnutí, Západ si řekl – trošku to rozfoukáme, aby nám byli vděční. A potom tedy začaly fungovat ty trhy. Ale že bysme prošli nějakou revolucí?

Když ne revoluce, tak jak byste to vlastně označil?

Mnoho lidí si to už možná nepamatuje, nebo paradoxně nechce pamatovat, ale už termín sametová revoluce je samo o sobě protimluv. Protože revoluce je násilné převzetí moci. Tady k ničemu takovému nedošlo. Lidi prostě chodili po práci zvonit klíčema. Tam pak ovšem přišel ten dramatický moment toho studenta Šmída (kterého sehrál právě agent StB Zifčák), který národ zvednul. Takže začali kupovat kazety Jů a Hele, ty mazat a na ně nahrávat demonstraci na Národní třídě.

A já se obávám, že podobný dramatický moment se musí dostavit v dnešní době. Protože energie Milionu chvilek se vyčerpala tou demonstrací na Letné. Co dál? Něco musí ten děj posunout. A může to být něco, co bude daleko tvrdší než v roce 1989. Nebo to také samozřejmě nemusí přijít vůbec. A zastavení stíhání pana premiéra je slabý kalibr. Navíc, pokud ho budu citovat, lze si v České republice objednat trestní stíhání. A dobře si pamatuji že ministr spravedlnosti u tohoto výroku seděl a mlčel a neprotestoval. Lze-li si to tedy objednat, tak logicky si lze objednat i zrušení trestního stíhání.

Říkáte, že může přijít něco mnohem tvrdšího než v roce 1989, anebo taky že nemusí přijít vůbec nic. Podle vás tedy něco přijde, nebo spíš ne?

Spíš asi ne. Protože lidi jsou líní, a to napříč všemi politickými stranami. Dnes od fašisty ke komunistovi budou všichni slibovat to samé. Protože co ti lidi chtějí? Nechtějí do zákopů – to v první řadě. Chtějí na dovolenou, dobrou práci, nažrat se, zapíchat si, podívat se na plazmu...

A to jim v podstatě slibujou všechny strany. Já dokonce tvrdím, že systém politických stran je mrtvý. Bohužel v tom stadiu smrti politických stran budeme ještě minimálně padesát let přežívat. Protože jsou to sportovní kluby, které spolu nakonec vždycky nějak vyjdou, splichtí to... Ono, když se třicet let perete o volant, tak kam můžete dojet? Nikam!

Možná to směřuje k tomu, že to bude nějaký střet civilizace proti anticivilizaci, k čemuž ale už dochází dva tisíce let. Takže těch třicet let v tom je jenom to, co jsme prožili, jak jsme to vnímali, jestli to bylo fajn, nebo ne... 

Víte, po každé revoluci bych se podíval, jestli je nutné vylít vaničku i s dítětem. A to je to, co se tady stalo.

Společnost v České republice je prý až nebývalé rozdělená. Vnímáte to také tak?

O tom se hodně mluví... A paradoxně o tom mluví řada mých hereckých kolegů, lidí z tohoto oboru, kteří jsou vidět u každé petice. Věční petenti. Prostě, jsou lidé, kteří klidně podepisují několik petic denně, jsou u všeho. Jsou u stávky proti televizi a u dalších věcí. Ale, pokud je něco spojuje, tak je to podle mne jeden společný znak – že jsou obhájci demokracie pouze do doby, kdy je po jejich. Pak ta demokracie padá. A někteří mí kolegové, kteří jsou myslím i dobří herci, tak najednou skládají posměšné písničky na prezidenta. No, to už se potom nemusíme držet ničeho. To už potom padá všechno. Padají všechny bariéry, neuznáváme nic. A to si myslím, že má od demokracie velice daleko.

Na druhé straně, a to také vypovídá něco o těch třiceti letech od sametové revoluce, pokud je volební účast kolem 40 procent, tak těch 60 procent občanů této země nemá o demokracii asi zájem. V každém případě, já výsledky demokratických voleb naprosto respektuji. Nebudu běhat někde jako Tomáš Hanák s plakátem s hůlčičkou a posmívat se prezidentovi, protože i nám se může stát, že budeme chodit o hůlce. Ale jednu věc je třeba si připomenout, pokud hovoříme o demokracii – bohužel, z demokratických voleb vzešel také Hitler i 40letá vláda komunistů. Na to se velmi zapomíná. Komunisté ty volby v roce 1946 prostě vyhráli. A až potom byly ty volby x let dejme tomu nesvobodné.

Takže to, jak se nyní máme, nemůžeme hodnotit jen z toho, co vidíme v krámě...  ale honí se mi hlavou všechny tyto historické věci a následky, jako že je tu zlikvidovaný lehký průmysl, potravinová soběstačnost, došlo k demontáži armády i celého státu...

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dejdare, vy jste zpíval před Putinem. Umělcův výpad proti komunistům nezůstal bez odezvy

17:04 Dejdare, vy jste zpíval před Putinem. Umělcův výpad proti komunistům nezůstal bez odezvy

Nejstrašnější by bylo, kdyby se vrátili od Parlamentu komunisti, nechal se slyšet 17. listopadu Mart…