Paní poslankyně, před týdnem jsme si připomněli výročí 17. listopadu. Jak hodnotit těch 34 let od sametové revoluce?
Hodnocení bude záležet na každém konkrétním člověku. Jak zpívají Paleček s Janíkem, „to je mi pěkná startovní čára, jeden má šachtu a druhý fárá“… Takže ti, kteří se díky tomuto převratu dostali k neuvěřitelným majetkům, tak ti jistě budou toto výročí velebit. A ti, kdo z toho žádný profit neměli, se budou jistě ptát, kdy už se začnou mít tak, jak jim mnozí revoluční politici z tribun slibovali. Můžu se jich ptát, kam zašantročili majetek z privatizací, kdy už doženeme ekonomicky Německo, Rakousko. Měli na to 34 let, to už je téměř doba, kterou tady měli ti vysmívaní komunisté, kteří údajně neuměli hospodařit, ale vybudovali jaderné elektrárny, systémy vodních děl na mnoha řekách, nemocnice, školy, byli schopni podílet se na vesmírném programu, na výrobě letadel. Nemluvím už vůbec o automobilovém průmyslu, zejména nákladních autech. Neodcházely stovky miliard do zahraničí, aby se už do naší ekonomiky nikdy nevrátily a nebohatly tak subjekty v jiných zemích, ale měli z toho užitek naši lidé.
A jaké názory v tomto směru slýcháte od lidí, se kterými se scházíte doslova po celé republice?
Přesně to, co jsem zmínila v předchozí odpovědi. A nejsou to nářky jen starých nostalgiků. Generace lidí mezi 50–60 lety mohou tyto systémy porovnat. A co je trápí? Že je drtí zvyšující se náklady na bydlení. Ti, kteří si chtějí zajistit vlastní bydlení, jsou na desítky let pod hrozbou, že nebudou schopni splácet hypotéky. Chybí jim dostupnost zdravotní péče. Nežijí všichni v centrech měst. Nemají se jak dostat ze vzdálenějších míst za prací nebo do škol. Ti, kdo se pak rozhodnou odstěhovat z venkova, chybí v zemědělství. A zaměstnanci se mají nechat vydírat argumentem dovozu levnější pracovní síly ze zahraničí?
V souvislosti s nedávnou potravinovou sbírkou jste napsala, že se stydíte za vládu, která systematicky žene naše občany pro sociální dávky. Jak si vysvětlit, že i v některých případech, kdy lidé pracují, dnes nedokážou bez problému uživit svou rodinu? Kde je chyba?
V tom, jak se chová stávající vláda. Lidé jsou jí lhostejní. To, že se lidé nejsou schopni sami uživit svou prací, je chyba tohoto systému, který nahrává miliardářům. Ti, jak dokazují čísla, na krizi ještě více bohatnou. A vláda se bojí jim sáhnout na jejich byznys a obětuje své občany. Nejvíce je to vidět na cenách energií.
Vraťme se ještě k letošním oslavám. Jak se vám líbily? Co říci k samotným politickým projevům nejen na Národní třídě?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: David Hora