Česko postihla vlna zdražování, která je přičítána válce na Ukrajině napadené Ruskem. Vy však uvádíte jiné důvody. Jaké to jsou?
Hlavním důvodem inflace jsou přece dlouhodobé obrovské deficity veřejných financí. Mnoho států – a ten náš v tom bohužel nebyl žádnou výjimkou – žily dlouhodobě na dluh. Peněz se tisklo víc, než kolik se vytvořilo hodnot. To nemohlo dopadnout jinak, než snižováním hodnoty peněz, tedy inflací. Ohromným impulzem se stal naprosto chybně zvolený způsob boje s epidemií. Stát zavřel na mnoho měsíců skoro celou ekonomiku, ale peníze rozdával dál. Peníze nekryté reálnými hodnotami, zdůrazňuji. K tomu si připočítejme stále se urychlující šílenství kolem boje s podnebím, které skokově zdražuje nejdříve energie, hned následně ale vše další, co je na spotřebě energie závislé. Tedy vše. A tohle všechno bylo založeno už před válkou na Ukrajině, už v únoru byla u nás rekordní dvouciferná inflace. Válka sama o sobě zatím na inflaci vliv nemá, ale nepochybně budou inflaci postrkovat naše restrikce vůči Rusku, které zdraží energetické zdroje o další skok.
Myslíte, že kvůli vysokým cenám energií přehodnotí Evropská unie své cíle v oblasti klimatu?
To si tedy nemyslím, byť bych si to přála. To by museli v Bruselu dostat rozum, a nic takového se v dohledné době nestane. Spíše naopak. Současný cenový chaos je pro klimatické blouznivce vhodnou clonou, ve které se – jak oni doufají – schovají další radikální sebevražedné kroky omezující naše hospodářství. Green Deal naopak ještě přitvrdí. A až po celé Evropě zaplní ulice nové Žluté vesty, budou jim lhát, že za vysoké ceny může válka.
Řeší česká vláda dopady vysokých cen energií, a tím pádem i zmiňovaného zdražování dostatečně? Kritici jí vyčítají, že není schopná si došlápnout na ČEZ či se podivují, že nakupujeme u nás levně vyrobenou elektřinu za mnohem vyšší cenu na burze v Lipsku...
To jsou sice zajímavé faktory, ale vlastně jen technické detaily. Proč je někdo ochoten platit za energie takové pálky a táhnout tak cenu nahoru? Protože takzvaná klimatická politika vytlačuje ze hry možné levné a fungující zdroje. Za drahé energie může hlavně ten, kdo prosadil emisní povolenky a obchod s nimi. Klimatičtí šílenci si drahou energii dávno přáli. Chtějí, aby lidi trpěli nouzí a šetřili. Říká se tomu pricing, česky asi „cenování“. My vám cenu tepla tak zvýšíme, až vám samo teplo znechutíme. Budete se klepat zimou, protože tím prospějete podnebí za sto let.
Uvádíte, že při svém setkávání s lidmi slyšíte od nich často nespokojenost. Co je nejvíce trápí?
Lži v médiích. Řeči politiků, které se vůbec netýkají reálných potíží normálních lidí. Civilizační feministické a duhové blbnutí, ničení rodin, zavádění výstřelků jako nové normy. Drahota. Příkazy, zákazy, byrokracie, zbytečné předpisy. Vysoké daně. Diktování životního stylu.
Dá se očekávat, že zdražování způsobí v Česku třeba už na podzim sociální nepokoje?
Dá. Až začne topná sezóna a nebude plyn. Ne kvůli válce, ale kvůli sankcím a klimatickému diktátu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban