V týdnu Sněmovna projednávala návrhy ministra Jurečky na změny v důchodech, konkrétně snížení valorizace a změny v podmínkách odchodu do penze. Vy jste jej označila jako asociální, co vás na něm pobuřuje nejvíce?
V podstatě všechno. Nejvíce jeho vládní motivace a prakticky očekávatelný dopad, což bude trvalý pokles reálných důchodů a propad životní úrovně všech důchodců.
A pak také naprosto diskriminační charakter těch návrhů, které pěti různými způsoby trestají všechny budoucí žadatele o předčasné důchody a jejich příjemce a vytvářejí ve společnosti nové výrazné a nepřijatelné nerovnosti mezi jednotlivými skupinami důchodců – a rovněž prakticky znemožňují tisícům celoživotně tvrdě pracujících občanů s podlomeným zdravím možnost využít možnost odchodu do předčasného starobního důchodu.
Načetla jste k tomu deset pozměňovacích návrhů, v čem spočívaly?
Podala jsem návrh na zamítnutí tohoto vládního návrhu a dále jsem pak jednotlivě, anebo variantně, v různých kombinacích navrhla následující věci:
Zachování současného nastavení systému předčasných důchodů. Tedy aby nárok na odchod do předčasného starobního důchodu vznikl pět let před vznikem nároku na odchod do řádného starobního důchodu a zároveň v šedesáti letech věku, po splnění třiceti pěti let doby účasti na důchodovém pojištění.
A aby krácení výše tohoto důchodu oproti řádnému důchodu zůstalo odstupňováno ve třech současných výších koeficientů podle doby, která příjemci předčasného důchodu schází do vzniku nároku na řádný starobní důchod.
A rovněž to, že předčasný důchod bude i dále plně valorizován jako řádný důchod.
Dále jsem navrhla umožnění přivýdělku při pobírání předčasných důchodů i pro zaměstnance na standardní pojištěný pracovní poměr do výše 75 % minimální mzdy za kalendářní měsíc.
Nedává logiku, že dnes si lze k předčasnému důchodu přivydělávat pouze na nepojištěné dohody mimo pracovní poměr, anebo jako OSVČ na vedlejší činnost, ale jako zaměstnanec na částečný úvazek nikoli. Tato úprava by pomohla důchodcům a výrazně by i zvýšila příjmy státu na důchodovém pojištění a zlepšila by bilanci důchodového účtu.
Navrhla jsem rovněž, aby předčasný starobní důchod nebyl nikterak krácen lidem, kteří důchodové pojištění odváděli minimálně 45 let.
Dále jsem navrhla zachování nastavení parametrů řádné i mimořádné valorizace důchodů v současné podobě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo