Nejnovějším prvkem v ukrajinské krizi je ruský humanitární konvoj jedoucí k hranicím Ukrajiny a stíhaný podezřením, že jde o zástěrku k ruskému vpádu do země. Co k tomu říci? Jak pozorujete procesy typu jednání o záštitě od Červeného kříže, ruské odmítnutí přeložit na hranicích náklad do aut někoho jiného, slova ukrajinského premiéra o ruském cynismu (tzn. to, že Rusko chce nabídnout pomoc)?
Kolem ruského humanitárního konvoje létá spousta protichůdných prohlášení a panuje totální informační chaos, který přitom spočívá na předpokladu, že Rusko hodlá konvojem pod záminkou dobročinnosti dodat rebelům na východě Ukrajiny zbraně. Jistě, možné je v dnešním světě všechno, ale v ukrajinské krizi obecně už nějakou dobu platí, že čím větší humbuk vzniká, tím méně má něco společného s realitou. Pokud Kreml až dosud nevyslal na Ukrajinu armádu, je velmi nepravděpodobné, že by k témuž účelu nyní zneužil humanitární prostředky.
Nesouhlasíte s článkem, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Karla Schwarzenberga, Alexandra Kručinina, Milana Hulíka, doc. Jaroslava Šebka, Matěje Stropnického, Romana Jocha, Hynka Kmoníčka, prof. Václava Hampla, Martina Bursíka (z 6. 8.) Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody, Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Pehe, Marty Kubišové, Petry Procházkové, Martina Bursíka (z 23. 6.), šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové či Džamily Stehlíkové.
Nicméně jsme nyní – v obráceném gardu -- svědky situace, která evokuje západní pokusy vyslat humanitární pomoc do rebely ovládaných území Sýrie. Damašek pod vedením Moskvy rovněž požadoval mít plnou kontrolu nad obsahem humanitárních dodávek, i nad jejich distribucí. Ve finále tímto clearingem skoro žádná humanitární pomoc do syrských oblastí, v nichž se bojuje už přes tři roky, neprošla, protože Západ kontrolu nad humanitárními dodávkami předat odmítl. Doufejme, že se obyvatelům východu Ukrajiny zadaří více. I podle OSN se totiž tamní krize i konflikt prohlubují, přičemž počet obětí se za první dva srpnové týdny oproti předchozímu období zdvojnásobil. Je mimochodem asi příznačné, že zatímco ukrajinský prezident Petro Porošenko o humanitární pomoci jednal s USA, Francií, Itálií a dalšími západními státy, žádná odezva podle všeho nepřišla, na situaci reagují jen Rusko a OSN. USA či Kanada se zatím omezují „jen“ na pomoc ukrajinské armádě. To mimochodem nabízí zajímavý úhel pohledu na Jaceňukova slova o „ruském cynismu“, která mají jen ukázat na pachatele „požáru“ a vyvinit z rozdělání ohně všechny ostatní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nep