Babiš: Vláda se na povodně dívala z Prahy. Odložení voleb by pomohlo

20.09.2024 18:00 | Rozhovor

„Hlavně to zvládli dobře lidé v první linii, tedy hejtmani, primátoři, starostové a samozřejmě složky IZS i dobrovolní hasiči. Jim všem patří obrovské poděkování, naše úcta a respekt,“ řekl o povodních předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. A vláda? „Vláda se do značné míry vezla a na situaci se dívala z Prahy.“ Podle Babiše se volby vzhledem k řešení následků povodní měly odložit.

Babiš: Vláda se na povodně dívala z Prahy. Odložení voleb by pomohlo
Foto: Andrej Babiš archiv
Popisek: Andrej Babiš

Pane předsedo, s jakými pocity očekáváte výsledky voleb do krajských zastupitelstev? Není pochyb o tom, že do rozhodnutí voličů se může promítnout poslední týden, kdy vlivem povodní prakticky skončila kampaň a média byla plná vládních představitelů…

Chceme v krajských volbách zvítězit, ale rozhodně to nebude jednoduché. Máte pravdu, že v posledních dnech kvůli povodním byli zástupci vlády všude. My jsme naopak přerušili kontaktní kampaň a omezili jsme sociální sítě. Nechtěli jsme dělat politiku, nechtěli jsme vládu za každou cenu kritizovat, ale ukázalo se, že toho pětikoalice zneužila k útokům na naše hejtmany a starosty.

Doufám, že lidé si uvědomí, co tady tři roky Fialova vláda dělala. O tom by měly být ty volby. Jak navyšovala daně, osekávala důchody, zadlužila zemi, způsobila rekordní drahotu, obrovskou inflaci a propad životní úrovně. Vláda tři roky kašle na lidi, a když jsou povodně, tak se najednou může před kamerami přetrhnout. Po tornádu jsme lidem vypláceli peníze po pěti dnech a nedělali z toho mediální humbuk.

Hnutí ANO každopádně chce v krajích vrátit lidem to, co jim Fialova vláda vzala. Kraje mají velké rozpočty a mají spoustu nástrojů, jak pomoci. Mohou zvyšovat platy ve školství nebo sociálních službách, zlepšit zdravotní péči. Mohou zavést slevy na jízdném, zlevnit veřejnou dopravu, podporovat sport a kroužky pro děti. Těch možností je spousta a v případě, že kandidáti hnutí ANO uspějí, tak lidem ve svých krajích pomůžou.

Fialova vláda odmítla volby odložit, přestože se ozývá řada obcí, která kvůli ničivým následkům velké vody možná nedokáže podle regulí průběh voleb zajistit. Lze uvažovat o tom, že vláda chtěla využít situace a nechat běžet volby v době, kdy se veřejně chválí za úspěšné zvládnutí povodňové krize?

Je naprosto přirozené, že lidé v zasažených oblastech mají teď úplně jiné starosti než řešit politiku a volby. Někteří starostové a primátoři vládě jasně řekli, že by se volby měly odložit, protože pro ně bude nesmírně obtížné je zajistit. Odložení o týden by situaci jistě pomohlo a nikomu by to neublížilo, vláda se ale i přesto volby rozhodla uspořádat. Je to její odpovědnost, že volby proběhnou řádně. Nakolik je v tom kalkul? Také mě to několikrát napadlo, protože v těch nejzasaženějších oblastech má hnutí ANO velkou podporu a o úmyslech pětikoalice si nedělám velké iluze. Vláda každopádně na sebe vzala plnou odpovědnost a veškeré případné problémy s volbami jdou za ní.

Jak vůbec podle vás vláda povodňovou situaci zvládla? Podle některých kritiků v tom nechala hejtmany namočené a neiniciovala například výraznější zapojení armády. Přitom v minulosti bývalo zapojeno deset i dvacet tisíc vojáků.

Myslím, že to hlavně zvládli dobře lidé v první linii, tedy hejtmani, primátoři, starostové a samozřejmě složky IZSi dobrovolní hasiči. Jim všem patří obrovské poděkování, naše úcta a respekt. To jsou lidé, kteří povodeň zvládli. Vláda se do značné míry vezla a na situaci se dívala z Prahy. Máte pravdu, že vláda mohla povolat armádu, ale zřejmě si vyhodnotila, že větší zapojení vojáků není třeba. Je to její právo, ale i její odpovědnost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Probuďte lidi. Jak je možné vzít důchodcům a přidat vládnoucím

8:18 Profesorka Hogenová: Probuďte lidi. Jak je možné vzít důchodcům a přidat vládnoucím

„Obyčejní lidé jsou podvedeni; všimněme si, komu vláda přidává na mzdách, a komu bere,“ říká v bilan…