Babišův Komárek: Zelináři, veksláci a estébáci měli po listopadu 1989 náskok. Zeman začal boj s korupcí. Byl jsem reformní komunista a levičák, ale...

14.11.2014 10:39 | Zprávy

25 LET OD LISTOPADU ´89 O Gorbačovově reformě po česku, působení svého otce Valtra Komárka a také o šťouchnutí do shnilé stavby zločinného komunistického režimu v podobě lidové revoluce mluví v rozhovoru, který poskytl ParlamentnímListum.cz, poslanec Martin Komárek (ANO), novinář, spisovatel. Právě hnutí ANO podle něj může být nadějí, která přináší druhou a třetí etapu sametové revoluce. I když se Martin Komárek s otcem, který byl klíčovou osobností listopadových událostí, názorově často nepotkávali, oba nenáviděli jakešovský režim.

Babišův Komárek: Zelináři, veksláci a estébáci měli po listopadu 1989 náskok. Zeman začal boj s korupcí. Byl jsem reformní komunista a levičák, ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pamětní deska sametové revoluci na Národní třídě

V naší redakční anketě se ptáme čtenářů, jaký vývoj by si přáli, pokud by o něm mohli po roce 1989 rozhodovat. Z nabízených možností má jasnou převahu varianta, že zemi měli vést Valtr Komárek a Alexander Dubček a měl se tu budovat socialismus s lidskou tváří připomínající rok 1968. Co si o tom myslíte?

Jsem velmi poctěn za tátu a jsem rád, že ho mají lidé takto v paměti, ale nevěřím tomu, že socialismus s lidskou tváří je cestou. Jedinou cestou je kapitalismus s lidskou tváří, to znamená individuální tržní soutěž, do které stát dodává solidaritu s lidmi, kteří měli smůlu a neuspěli v ní.

Jaký vývoj byste si přál vy, jakým směrem se mělo Československo po roce 1989 vydat?

Ve chvíli, kdy se socialistický systém zhroutil, měli jsem maximálně přebírat vzory z okolních zemí, které mají sociálně-tržní hospodářství, jako je Rakousko a Německo - a to se nám nepodařilo. Samozřejmě je ovšem pochopitelné, že lidé, kteří se dostali do vedení, nemohli mít žádnou zkušenost se státem a státní administrativou, nevěděli, jak má stát fungovat, byli plní utopických krásných idejí. Věřili, že když jsme svrhli zlého bolševika, teď všechno půjde samo. Nechali prostor těm, kteří měli více informací, to byli ředitelé státních podniků, zelináři, řezníci, veksláci, estébáci, kteří se pomalu zmocňovali ekonomické síly. Nejspíš jsme to trochu pokazili českými cestami a tím, že jsme si zákony a pravidla chtěli napsat sami.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lukáš Lhoťan varuje Evropu: Lidé hledající tradiční hodnoty stále více konvertují k islámu

0:01 Lukáš Lhoťan varuje Evropu: Lidé hledající tradiční hodnoty stále více konvertují k islámu

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Původně mělo jít jen o komentář k akci albánského premiéra k otevření „Vatikánu pr…