Jak vnímáte úspěch hnutí ANO ve volbách, čekal jste ho a čím jste získali důvěru voličů?
Už v letošním dubnu jsem v pozici středočeského koordinátora společně s mým kolegou při dolaďování interního dokumentu uváděl pro hnutí ANO zisk patnáct procent v případných parlamentních volbách. Připomínám, že v té době se hnutí ANO neobjevovalo v žádných průzkumech.
Došel jsem k přesvědčení po mnohaměsíčním setkávání s občany, že opět nazrála doba pro zásadní změny v politice i ve společnosti. Sice uplynulo více jak dvacet let od minulé zásadní politické změny, ale cítil jsem, že tento čas právě přichází a hnutí ANO se jevilo jako alternativa pro občany, kteří byli frustrováni politickou kulturou v České republice.
Důvěru občanů jsme dle mého názoru získali díky několika aspektům. Za prvé v jasné pozici lídra v podobě Anedreje Babiše, za druhé pozitivně laděnou a nejkomplexnější kampaní, za třetí výjezdy za občany a nehraným nadšením mnohých členů při kontaktní kampani a za čtvrté osobnostmi, které již v životě mnohé dokázali. Neočekával jsem však, že ve Středočeském kraji a u nás na Nymbursku ve volbách zvítězíme a předstihneme ČSSD. Chtěl bych touto cestou ještě jednou voličům poděkovat za podporu, kterou hnutí ANO dali.
Jste čerstvý v řadách politiků, nebo už máte nějaké zkušenosti? A je to pro vás výhoda či nevýhoda?
Zatím se necítím být politikem, ale spíše šiřitelem a podporovatelem myšlenek hnutí ANO. Jsem člověk, který používá zdravý rozum. Určité povrchní zkušenosti jsem nabyl z komunální politiky, kde jsem byl spíše v roli zástupce jednoho místního sdružení, který jedná s místním zastupitelstvem. Bohužel jsem jako nováček zjistil, že v politice platí jiná pravidla než v obchodním světě. Sliby se neplní, ambice některých politiků převyšují diametrálně jejich charakter.
Mnoho členů ANO se nyní právě dostalo do Poslanecké sněmovny bez předchozí politické zkušenosti. Bude to jejich nevýhoda?
Myslím si, že příchod nováčků do Poslanecké sněmovny je pro ně výhodou i nevýhodou. Jejich výhodou je, že nejsou omámeni profesní slepotou. Všichni mají za sebou mnohaleté profesní zkušenosti a tak vidí řadu přijímaných zákonů v kontextu reálného života běžných občanů.
Počáteční nováčkovskou nevýhodou pro některé poslance bude neúplná znalost parlamentních procesů, procedurálních záležitostí a málo zkušeností se správou státu. Jsem však přesvědčen, že pokud se tito poslanci budou připravovat na jednání, studovat podklady a pracovat na sobě, rychle tyto nedostatky odstraní. Jenom doufám, že budou všichni morálně na výši a nenechají se semlít různými nástrahami.
Jaké jsou vaše priority v politice?
V obecné rovině bych chtěl být nápomocen při prosazování programových cílů našeho hnutí. Již v předvolební kampani jsem zdůrazňoval, že chci společně s kolegy z hnutí ANO změnit politickou kulturu v naší krásné zemi. Tento cíl zní jednoduše, ale jeho splnění bude velmi těžké. Myslím si však, že se mi cíl u nás na Nymbursku daří na regionální úrovni naplňovat. Méně hovořím, ale o to více dělám, což v současné politice je přesně naopak.
Chtěl bych prosadit hnutí ANO v komunální politice v nymburském regionu. Mrzí mne, že i na komunální úrovni zastupitelé z různých stran netáhnou za společný provaz při prosazování výhodných projektů pro občany. Častěji jsem svědkem toho, že zastupitelé pod pláštíkem stranickosti kují pikle i proti spolustraníkům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová