Bartoš má ke komunismu blíž než Putin! říká Černocký. Vzpomínky na Havlovu kaňku, kterou pak drhnul Klaus

12.12.2020 14:10 | Zprávy

„Komunisté tehdy a dnes.“ Toto téma se rozhodl pro Parlamentnilisty.cz rozebrat publicista Pavel Černocký. Vrací se až do první republiky, pokračuje dobou okupace a následně se dostává až, jak sám říká, k „troubovi“ Novotnému a „truhlíkovi“ Dubčekovi. „K moci se dostal Husák, kariérista non plus ultra. ‚Pomýlení‘ straníci, jako Šiklová, Dienstbier, Pithart a další zjistili, že už jim pšenka nepokvete a tak se stali, ze zoufalství, nadšenými disidenty,“ komentuje pak situaci po roce 1968. Nevynechal ani „Vašíka“ Havla a Václava Klause. K současné situaci říká: „Socialistické myšlenky se pomalu, ale jistě přesouvají do EU a dokonce i do USA.“

Bartoš má ke komunismu blíž než Putin! říká Černocký. Vzpomínky na Havlovu kaňku, kterou pak drhnul Klaus
Foto: archiv P. Černocký
Popisek: Pavel Černocký

„Úvodem, a jen aby bylo zcela jasno. Před rokem 1989 jsem v KSČ nebyl, nikdy jsem ji nevolil a byl jsem od roku 1968 zapřisáhlý antikomunista a volby jsem ignoroval. Rovněž po roce 1989 jsem nikdy neměl s KSČM nic společného. Nicméně, myslím si, že je třeba ohlédnout se za historii komunistů u nás objektivně, nepředpojatě, prostě ‚novinářsky‘,“ vysvětluje Pavel Černocký.

Zemřel Stalin a Gottwald... a „fronta na maso“ na Letné explodovala

„Za ‚první republiky‘ to byla strana agresivní, stalinistická, rozvratnická… ‚Zakroutíme vám krkem, tak jak nás to učí ruští bolševici.‘ Během okupace se stali stranou ‚vlasteneckou‘, ilegální, antinacistickou. No, a po roce 1945 se rozhodli za pomoci Moskvy uchopit moc ve státě, což se jim díky poválečné náladě podařilo, dokonce téměř legální cestou,“ vrací se do první poloviny dvacátého století publicista. A popisuje. „Rozpoutal se teror, šli si navzájem po krku, vraždili se mezi sebou a vraždili i zcela nevinné. Kradli majetky a ničili osudy spousty lidí. Zlom nastal po smrti Stalina a Gottwalda. ‚Fronta na maso‘ na Letné explodovala“.

Svrhli troubu Novotného a do čela nasadili „truhlíka“ Dubčeka

„Pomalu, ale jistě přicházely změny. Bývalí nadšení komunisté docházeli k názoru, že změny je třeba. Svrhli toho troubu Novotného a do čela nasadili snadno ovladatelného sympatického ‚truhlíka‘ Dubčeka. Z bývalých stalinistů Smrkovského, Císaře a dalších se najednou stali velcí reformátoři. A národ jim věřil… Trochu to přehnali a nedomysleli, a tak nás obsadili Sověti. K moci se dostal Husák, kariérista non plus ultra.

‚Pomýlení‘ straníci, jako Šiklová, Dientsbier, Pithart a další zjistili, že už jim pšenka nepokvete a tak se stali, ze zoufalství, nadšenými disidenty. No, a Havel jim tak trochu ‚sežral hada‘ a začal s nimi budovat nový, reformovaný socialismus. Charta ovšem nebyla jednotná a tak tam byli i pochybovači jako Benda starší anebo Standa Devátý a mnozí jiní. Ti měli o představě budoucnosti jiný názor,“ popisuje svůj pohled na léta po „osudném osmašedesátém“ Pavel Černocký.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…