Vláda původně žádala zrychlené projednání návrhu, aby mohla agentura fungovat od začátku roku 2023. Tomu bylo zabráněno vetem opozičních hnutí ANO a SPD. Proč jste se k tomuto kroku rozhodli?
Jedná se o velmi vážnou záležitost, která mění strukturu ústředních orgánů státní správy a jejich kompetence, která musí být projednána řádně, v řádných zákonných lhůtách i s možnostmi uplatnit pozměňovací návrhy a vyjádřit stanoviska opozice. Navíc tato agentura má dle vládních plánů vzniknout už k 1. lednu roku 2023, což je vrcholně nezodpovědné, protože to není zohledněno v návrhu státního rozpočtu, kde by na to měla být vyčleněna samostatná kapitola atd.
Má podle vás smysl zřizovat novou agenturu s náklady až miliarda korun, když vedle toho vláda hovoří o šetření v sociální oblasti?
V žádném případě to smysl nemá. Jednak je zde onen rozpočtový důvod, povinnost vlády v době rostoucího deficitu veřejných financí a veřejného dluhu šetřit na všech zbytných výdajích státu – kterým výdaj na zřízení této zbytečné agentury bezesporu je – a pak je tu i onen důvod věcný, tzn. nepotřebnost tohoto úřadu, protože své útvary pro digitalizaci a informační technologie mají všechny orgány veřejné správy už nyní.
Navíc, vicepremiér Ivan Bartoš má, jako vicepremiér pro digitalizaci, dostatečné a nákladné zázemí na Úřadu vlády ČR.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo