V Německu skončila jaderná energetika, o víkendu tam vypnuli poslední jaderné elektrárny. Co to znamená konkrétně pro Německo?
Pro Německo to nebude znamenat okamžitě téměř nic. Je potřeba vědět, že se nyní vypojilo 4,1 gigawattu, což je pouze zlomek jejich instalovaného výkonu 200 GW. Bude to ale mnoho znamenat pro stabilitu energetické sítě minimálně ve střední Evropě. Je potřeba si uvědomit, že náhrada těchto tzv. tvrdých zdrojů, ať jde o jádro nebo uhelné zdroje, není realizovatelná prostřednictvím obnovitelných zdrojů. Věci, které vypráví německý ministr průmyslu, pan Habeck, jsou úplné nesmysly. Instalovaných dvacet gigawattů výkonu ve větrných elektrárnách v žádném případě nenahradí dvacet gigawattů instalovaných v tvrdých zdrojích, v tom je ten zásadní problém. Vliv to bude mít pochopitelně na Českou republiku, protože Německo dále prohloubí svůj deficit využitelného elektrického výkonu.
V situacích, kdy například na území Německa nebude dostatečně foukat vítr nebo svítit slunce, budou to řešit uhelnými zdroji nebo dovozem?
Obojím, dovozem nebo uhlím, samozřejmě. Pokud odhlédneme od toho, že jejich plán byl odstavit jaderné elektrárny a nahradit je případně pohotovostním výkonem v plynových elektrárnách, které ovšem musejí nejprve vybudovat.
Nakolik by bylo náročné ty odstavené jaderné elektrárny opět uvést do provozu? Například pokud by se v Německu změnila politická nálada apod.
Dovolím si tu otázku uvést trošku jinak. Náklady na odstavení jaderných elektráren a jejich likvidaci se blíží nákladům na jejich vybudování a instalaci. O tom nikdo nehovoří. Tyto náklady samozřejmě zaplatí spotřebitel ve vyšších cenách energií, a to i v ČR. I proto vnímám rozhodnutí odstavit JE bez ohledu na tzv. jednotný energetický trh jako bezohledné. Odstavení jaderných elektráren je strašně nákladná záležitost. Jak známo, Němci jsou velmi důkladní a u jedné z prvních jaderných elektráren, které odstavili, tak aby na just nebylo možné ji znovu uvést do provozu, odstřelili její chladicí věž. Hovoříme o jaderné elektrárně v Greifswaldu.
Teoreticky by bylo možné je znovu rozběhnout, ale náklady na to jsou enormní. I konzervace stojí vysoké peníze. Nakonec vidíme, že předseda vlády v Bavorsku by chtěl tyto reaktory provozovat dále. Já bych doporučil naší české vládě, aby zahájila jednání s německou vládou a případně tyto jaderné reaktory převzala a provozovala, například v rámci ČEZ nebo jinou entitou pro tento účel založenou. Neříkám to jako vtip, myslím to naprosto vážně. Česká vláda má unikátní příležitost vyjednávat s Německem o nákupu či provozování těchto zdrojů, což je velice zásadní věc. Měli bychom se jako stát chovat mnohem autonomněji na energetickém trhu.
Přestože jsme přebytkoví ve výrobě, máme nejdražší elektrickou energii pro své vlastní spotřebitele, a to primárně v průmyslovém sektoru, což způsobuje ohromnou inflaci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka