V Německu skončila jaderná energetika, o víkendu tam vypnuli poslední jaderné elektrárny. Co to znamená konkrétně pro Německo?
Pro Německo to nebude znamenat okamžitě téměř nic. Je potřeba vědět, že se nyní vypojilo 4,1 gigawattu, což je pouze zlomek jejich instalovaného výkonu 200 GW. Bude to ale mnoho znamenat pro stabilitu energetické sítě minimálně ve střední Evropě. Je potřeba si uvědomit, že náhrada těchto tzv. tvrdých zdrojů, ať jde o jádro nebo uhelné zdroje, není realizovatelná prostřednictvím obnovitelných zdrojů. Věci, které vypráví německý ministr průmyslu, pan Habeck, jsou úplné nesmysly. Instalovaných dvacet gigawattů výkonu ve větrných elektrárnách v žádném případě nenahradí dvacet gigawattů instalovaných v tvrdých zdrojích, v tom je ten zásadní problém. Vliv to bude mít pochopitelně na Českou republiku, protože Německo dále prohloubí svůj deficit využitelného elektrického výkonu.
V situacích, kdy například na území Německa nebude dostatečně foukat vítr nebo svítit slunce, budou to řešit uhelnými zdroji nebo dovozem?
Obojím, dovozem nebo uhlím, samozřejmě. Pokud odhlédneme od toho, že jejich plán byl odstavit jaderné elektrárny a nahradit je případně pohotovostním výkonem v plynových elektrárnách, které ovšem musejí nejprve vybudovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka