Blížíme se k fašismu, mezi lidmi se šíří strach. Petr Hampl vysvětluje, proč v kavárně propukla panika z nové strany Václava Klause

22.04.2019 18:37 | Zprávy

ROZHOVOR „V tuto chvíli je tu šest parlamentních stran, které prosazují stejný program, stejný politický styl a zastupují stejnou skupinu lidí: ODS, ČSSD, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Piráti. Rozdíly jsou kosmetické. Chcete předsedu v obleku, nebo s dredy? Vousatého, nebo oholeného? Jiný rozdíl není,“ říká sociolog Petr Hampl v rozhovoru pro ParlamantníListy.cz. „Blížíme se k fašistickému režimu, ale pořád si u nás žijeme mnohem svobodněji než lidé v západní části Evropy. Nicméně pokud nedojde k radikální politické změně, dlouho to nevydrží. Seznam témat, o kterých je zakázáno mluvit na veřejnosti, rychle roste. A státní moc i neziskovky postupují stále bezohledněji,“ varuje.

Blížíme se k fašismu, mezi lidmi se šíří strach. Petr Hampl vysvětluje, proč v kavárně propukla panika z nové strany Václava Klause
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hampl

V souvislosti s hlasováním o odvolání Václava Klause mladšího ze školského výboru Sněmovny upozorňujete na svůj text o zločinecké kartelizaci české politiky. „Jde o to, že několik politických stran prosazuje stejný program, všechny jsou propojeny sítí vztahů a jednají v takové shodě, jakoby se fakticky jednalo o jeden subjekt. Pokud se takovému kartelu podaří ovládnout pole, fakticky tak končí demokracie – voliči mají na vybranou pouze mezi různými členy kartelu. Dalším logickým krokem je likvidace občanských svobod a prohlášení politického programu kartelu za jedinou povolenou ideologii,“ píšete v něm. Kdo je členem tohoto kartelu? Jsou to strany označované jako takzvaný „demokratický blok“? A v jaké je to fázi?

Myslím, že to není zásadní politologický objev. Většina občanů si to více či méně uvědomuje. V tuto chvíli je tu šest parlamentních stran, které prosazují stejný program, stejný politický styl a zastupují stejnou skupinu lidí: ODS, ČSSD, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Piráti. Rozdíly jsou kosmetické a týkají se výhradně marketingové prezentace. Chcete předsedu v obleku, nebo s dredy? Vousatého, nebo oholeného? Jiný rozdíl není.

Ty strany, žel, spojuje i společné přesvědčení, že občané se nemají podílet na řízení své země jinak než výběrem mezi těmito stranami. Jakékoliv nakročení směrem k demokracii pokládají za hrozbu, která musí být potlačena. V důsledku to pak vede k tomu, že strany kartelu rezignují na prosazování jakýchkoliv pozitivních programů, ale všechnu sílu soustřeďují na likvidaci konkurence mimo kartel. Oklikou jsme se tak vrátili k vedoucí úloze strany. S tím rozdílem, že nový systém poskytuje mnohem více korupčních příležitostí a chová se bezohledněji k řadovým pracujícím.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lukáš Lhoťan varuje Evropu: Lidé hledající tradiční hodnoty stále více konvertují k islámu

0:01 Lukáš Lhoťan varuje Evropu: Lidé hledající tradiční hodnoty stále více konvertují k islámu

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Původně mělo jít jen o komentář k akci albánského premiéra k otevření „Vatikánu pr…