Bohumín? Doma ukazujeme tu nejhorší tvář. Exministryně Kovářová o soužití v Čechách

13.08.2020 8:21 | Zprávy

ROZHOVOR O Bohumínské tragédii toho zatím víme příliš málo, abychom mohli spekulovat o dlouho promýšleném činu. Předsedkyně Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová připomíná, že rodinné spory jsou plné emocí, které se projevují různými způsoby. Spustí-li se emoce na plný výkon, organismus současně oslabí nebo vypne rozum. Podle bývalé ministryně spravedlnosti se v práci ovládáme a ukazujeme lepší tvář. Ale pak přijdeme domů a zdvořilou slupku odložíme s oblečením. Nedojde nám, že svým blízkým ukazujeme nejhorší tvář.

Bohumín? Doma ukazujeme tu nejhorší tvář. Exministryně Kovářová o soužití v Čechách
Foto: Archiv VR
Popisek: JUDr. Daniela Kovářová

V případě sobotní tragédie v Bohumíně lze mluvit o jedenáctinásobné vraždě, k níž vedly nepřekonatelné rodinné spory. Vy jako prezidentka Unie rodinných advokátů přicházíte do kontaktu s účastníky násilných činů mezi příbuznými. Jaké bývají nejčastější spouštěče toho, že někdo vztáhne na příbuzného ruku s cílem mu ublížit nebo ho dokonce usmrtit?

Příčinou podobných rodinných tragédií jsou vždy poškozené vztahy. Dnešní doba zapomněla na to, jak jsou důležité. Že je třeba o vztahy neustále pečovat jako o nejcennější květinu. Jakmile si myslíme, že si ji stačí přivlastnit, začne skomírat. Nemá-li dost slunce a zálivky, neodvděčí se vám bohatým květem. Tak je to i se vztahy. Svědčí jim každodenní drobná práce, ne nárazové cáknutí hnojiva. Jenomže o tom nám celebrity nevyprávějí. Nové oblečení ani zahraniční dovolená kvalitní mezilidské vztahy nevytvoří. Na nich musíme zapracovat sami.

Jsou předem promyšlené útoky jako ten v Bohumíně při rodinných tragédiích spíše výjimkou ve srovnání s činy provedenými v afektu?

O bohumínské tragédii toho zatím víme příliš málo, abychom mohli spekulovat o dlouho promýšleném činu. U rodinných sporů je běžné, že jsou plné emocí, které se projevují různými způsoby. U někoho pláčem, u jiného sklíčeností, u dalšího agresivitou. Patický afekt, který by zbavoval trestní odpovědnosti, musí konstatovat znalec, ale bývá výjimkou. To, co laik nazývá afektem, je povětšinou silná emocionální reakce.

Čím pachatelé své činy obvykle vysvětlují a liší se jejich motivy v případě partnerských a pokrevních vztahů? Nebo jde vždy o nenávist vyvolanou už nesnesitelným soužitím?

Emoce jsou vývojově starší výbavou než rozum. Spustí-li se na „plný výkon“, organismus současně oslabí nebo vypne rozum. Proto je zbytečné člověku zmítanému emocemi něco vysvětlovat. Logické argumenty stejně není schopen přijmout. Co člověk učiní pod vlivem emocí, to skutečně činí tak trochu bez rozumu. Následně se lidé pokoušejí své chování racionalizovat, ale je otázkou, nakolik je tato racionalizace pravdivá. Často uvádějí, že vyzkoušeli všechno, co je racionálně napadlo, a že pak už neviděli jinou možnost. „Nesnesitelné soužití“ je nic neříkající fráze. Za emoce mohou naše potřeby, které různým způsobem uspokojujeme, nebo neuspokojujeme.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamurův Ostravák: Fiala asi bere koks. Ukrajince deportovat!

10:32 Okamurův Ostravák: Fiala asi bere koks. Ukrajince deportovat!

ROZHOVOR Poslanec SPD Karel Sládeček, který je z Ostravska, se s tím nemaže. V nadsázce říká, že pre…