SPD je jejími kritiky občas vyčítáno, že krajské volby pojímá jako boj proti vládě a zdůrazňuje „celostátní“ témata. Co jsou podle vás specifická témata Olomouckého kraje, která je třeba akutně řešit?
Zmíněné výtky nepovažuji za oprávněné. Musíme si uvědomit, že v krajích není nikdo izolován od širších problémů, kterým naše země čelí. To, co se děje na celonárodní scéně, nás přímo ovlivňuje, přímo tady v našem sousedství – ať už jde o ekonomiku, zdravotnictví nebo životní prostředí. Nejsou to abstraktní problémy, ale realita ve své celkovosti, která ovlivňuje náš blahobyt, naše rodiny, naši práci, naše bezpečí a naši budoucnost.
Propojením regionálních výzev s národními tématy nijak nepřehlížíme jedinečnost každého regionu a každé komunity – naopak. Chceme, aby každý region měl hlas v širší konverzaci. Proč by například Olomoucký kraj měl zůstat pozadu, zatímco v Praze utvářejí politiku, která se nás všech týká? Zasloužíme si být součástí dialogu, ovlivňovat rozhodnutí, která ovlivňují nejen náš region, ale i naši zemi.
Jde o to zajistit, aby místní zájmy byly vyslyšeny a řešeny na všech úrovních. Máme plán, jak v každém kraji řešit financování, zdravotnictví, školství, bezpečí i dopravní obslužnost. Například u nás v Olomouckém kraji klademe důraz na dostupnost lékařské péče na území kraje tak, aby byla v kvalitní úrovni dostupná v celém regionu na stejné a kvalitní úrovni. Chceme se zaměřit na projekty dostupnéhoo bydlení a pracovní příležitosti pro mladé a talentované jedince. Ulehčíme rodinám zvýšením rodičovského příspěvku a zpřístupněním předškolní péče. Nezalekneme se ničeho při řešení problémů s nepřizpůsobivými. Rozhodně skoncujeme s korupcí. Žádné milionové úplatky, luxusní dovolené a drahá auta za odměnu jako během kauzy dopravních zakázek. Celý zkorumpovaný kartel zavedených stran a jejich klientelistické sítě rozprášíme a nepustíme je k jedinému haléři, který má sloužit občanům. Podrobně se krajské programy mohou voliči dočíst v každém regionu v našich volebních novinách.
Už několik týdnů jezdíte s kampaní po regionu. Jaká témata z toho, co slyšíte, dnes lidi pálí nejakutněji? A máte představu, jak jim z krajské úrovně pomoct?
Lidi pálí především všeobecná drahota. Není se čemu divit. Zdražuje elektřina, nájemní bydlení, vodné i stočné, potraviny, ale také oblečení, obuv nebo ubytování. Vláda pětikoalice ničí lidem životy svou neschopností. Máme jedny z nejdražších energií v EU, extrémně se propadly reálné mzdy. Lidé si musejí brát druhé práce a přivýdělky o víkendech, důchodcům sebrali tisícovku měsíčně, zatímco odtud utíká až 500 miliard korun ročně na dividendách nadnárodních korporací. To je stav ponižované a kolonizované země.
SPD má připravenou koncepci, jak i z krajské úrovně pomoci lidem v dnešní kritické situaci. Naše heslo stále je: Česká republika a český občan na 1. místě! Z krajské úrovně můžeme například zvýšit platy učitelkám a učitelům, kuchařkám nebo pracujícím v sociálních službách. Pomůžeme snižovat celkové výdaje na každodenní život, například rodinám s kroužky pro děti nebo podporou sportovního vyžití mládeže. To se týká také letních táborů. Možností je hodně.
Kraj může zavádět programy na podporu malých a středních podnikatelů, což posílí lokální ekonomiku. Investice do silnic a veřejné dopravy mohou usnadnit přístup obyvatel k zaměstnání, vzdělání a zdravotní péči. Posílením a rozšířením sociálních služeb pro seniory, zdravotně postižené a rodiny v těžké situaci hodláme zlepšit kvalitu života a podporu pro zranitelné skupiny. Zajistíme řádné financování vzdělávacích programů a rekvalifikací, aby se co nejvíc pomohlo lidem přizpůsobovat se měnícím se podmínkám.
V neposlední řadě musíme jednoznačně řešit problém s nepřizpůsobivými. Situace v Přerově nebo ve Šternberku, kde došlo dokonce ke zmlácení mladé dívky přesilou agresorů, je naprosto otřesná. SPD se nezalekne žádných aktivistů, sebere peníze parazitům, kteří chtějí žít na úkor ostatních a ještě je napadat. Zajistíme bezpečí a pořádek.
Na druhou stranu vládní politika do působení samospráv zjevně zasahuje, v letošním roce to dokonce vedlo k vystoupení několika starostů a hejtmanů proti vládě. V čem podle vás tato vláda uškodila regionům nejvíce?
Vládou schválená předloha zákona o rozpočtovém určení daní (RUD) upřednostňuje pouze některá města a na další nemyslí. Jestli umí vláda pětikoalice něco skvěle, tak tahat lidem peníze z kapes a zvyšovat daně. Obce a města se starají o školy a školky, dopravu a bezpečnost.
Pětikoalice jim tyto zdroje sebere, aby živila svá nová ministerstva a papalášský život, předražené byty, luxusní kanceláře a přeplacené poradce. Zohledněna jsou jen některá krajská města, která si to pokoutně prolobbovala, což třeba Olomouc není. Stát se snaží přenášet více zodpovědností a aktivit právě na města i na kraje, ale už k nim neposkytuje přiměřené finanční možnosti.
Pětikoalice argumentuje tím, že rostou veřejné výdaje ve městech a obcích a narůstá státní správa. Za prvé, nikde nebobtná stát tak, jako v Praze, kde se zřizují nová ministerstva pro pirátské trafiky, a za druhé už nikdo nezmiňuje, že jde o finance, které musejí obce a města vydávat například na transformaci školství či inkluzi, což jsou aktivistické výmysly na duševní mrzačení našich dětí, které celkovou kvalitu výuky jen zhoršují.
To je další příklad toho, jak celostátní témata zasahují na kraj. Zvýšené výdaje obcí a měst zkrátka pramení z povinností nařízených zeshora. Klade si někdo z pětikoalice například otázku, jaké chceme mít zdravotnictví za 5 nebo 10 let? Můžeme si sice diskutovat o počtech urgentních příjmů nebo záchranné služby, ale to je pouhá reakce na symptom, nikoli preventivní a koncepční řešení. Stát by měl vytvořit jasnou koncepci a v ní mít jasně zasazenou roli krajů včetně definice, co od nich do budoucna očekává.
Ministrem pro místní rozvoj, který má mít pod palcem rozvoj regionů, je v této vládě Ivan Bartoš. Co říci na jeho působení?
Ministr Bartoš je aktivistický podivín, který vůbec nemá v té funkci co pohledávat. Jeho pohrdání běžnými lidmi a ignorování reality dosahují děsivé úrovně. Mluví o podpoře znevýhodněných regionů, ale chybí jasná koncepce a praktické kroky ke zlepšení situace. Během jeho působení se rozdíly mezi bohatšími a chudšími regiony ještě více prohlubují, což může vést k sociálním a ekonomickým problémům. Také se nezabývá problémy spojenými s útlumem dříve dominantních odvětví, což opět vytváří problémy.
Ministr Bartoš také neudržuje dostatečně otevřený dialog s představiteli regionů a místními obyvateli. Nelze nezmínit jeho digitalizaci stavebního řízení. Před zaváděním si nedal poradit od odborníků, úředníků stavebního úřadu i od nás jako opozice, že digitalizaci nemá spouštět natvrdo, dát si čas na doladění a u toho nechat jet starý systém.
Dredatý packal si ještě den před spuštěním na všechny vyskakoval, že vše pojede od první minuty skvěle. Když to krachlo, hodil vinu na úředníky, za což se následně musel trapně omluvit. Poté mělo vše jet bezproblémově od konce srpna. Teď se blíží konec září a podle odborníků je hladký provoz na míle, ne-li galaxie vzdálen. Ministru Bartošovi to evidentně pochroumalo ego, při svém lhaní ani nedokáže hledět zpříma do kamer. Až se sečtou škody včetně žalob, budou to podle těch, kdo tomu rozumí, miliardové částky. Nezapomeňme na naprosto chybnou komunikaci, chybějící metodiky, manuály. Uvědomuje si ten člověk, jak moc stresu způsobil úředníkům i stavebníkům? Jenže ministr Bartoš se nadále snaží obhájit neobhajitelné, ačkoliv jsme opakovaně upozorňovali, že jeho digitalizace je paskvil a měl by odstoupit. Drží se zuby nehty postu, protože kdyby Piráti ve vládě skončili, tak je to konec pro polovinu členů, kteří jsou různě přisátí na veřejné penězovody. Přitom stavební řízení není to jediné, co se Pirátům digitálně nepovedlo – zrušení rodných čísel, občanka v mobilu… jeden průšvih za druhým.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo