Bývalý diplomat odhaluje závažný problém Ukrajiny i důvod střetů USA a Ruska

09.08.2014 8:54 | Zprávy

ROZHOVOR „Opravdu velkým problémem, který nyní na Ukrajině vidím, je obrovské množství zbraní mezi obyvatelstvem, které není nikdo schopen kontrolovat. Existují zde skutečné soukromé armády s desítkami, ale i desítkami tisíc ozbrojenců pod velením bůhvíkoho a některé části země nejsou pod kontrolou centrální vlády. Týká se to jak východu, tak i jiných částí země," konstatoval v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz poslanec Úsvitu Milan Šarapatka, bývalý diplomat a velvyslanec. Vyjádřil se i k sankcím a vyostřeným vztahům mezi Západem a Ruskem.

Bývalý diplomat odhaluje závažný problém Ukrajiny i důvod střetů USA a Ruska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Milan Šarapatka

Západ a Rusko proti sobě nyní bojují sankcemi. Je to správná cesta? Nehrozí nějaká dlouhodobější roztržka?

Sankce určitě správnou cestou nejsou, a nakonec poškodí ekonomicky obě strany. Jak tu, proti které byly sankce uvaleny, tak tu, která je uplatňuje. Na Západě bude výrazně více poškozovat evropské země, a především ty ve střední Evropě, než USA (viz polská jablka). Ale například Francie v kontraktu na dodávku vojenských lodí do Ruska dále vesele pokračuje. Rusko nejspíše bude reagovat dalšími protiopatřeními namířenými proti evropským dodavatelům a zaměří se na nové dodavatele v Asii. To přispěje, kromě ztrát evropských výrobců, v politické rovině k většímu příklonu Ruska do asijského prostoru, což je dle mého názoru přesný opak toho, o co bychom se měli snažit. Evropa by měla udržet s Ruskem co nejtěsnější ekonomické i politické vztahy, a tak se snažit eliminovat možné hrozby a Rusko postupně kultivovat. Rusko se vždy v Evropě „vidělo“. 

Jakou roli hraje dlouholetá rivalita mezi Američany a Rusy, která je zakořeněna v hlavách lidí. Není kvůli tomu pro lídry obou zemí - prezidenty Obamu a Putina - těžší udělat nějaké kompromisy a ústupky druhé straně?

Dle mého názoru nelze vztahy mezi USA a Ruskem jednoduše personifikovat. Osobnost hlav států jistě ve vztahu mezi státy svou roli hraje. USA i Rusko však bojují především o svou geostrategickou pozici v současném světě. USA chce tu svou posílit a Rusko se nechce s tímto trendem smířit. Spojená Evropa zatím žádnou pozici nemá. 

Izolují se Rusko a Západ od sebe, nebo je časem sblíží nutnost ekonomické spolupráce či společná hrozba islámského terorismu?

Společné ekonomické zájmy i politická provázanost Ruska a Západu budou nepochybně působit ve prospěch opětovného sblížení obou hráčů. Stejně tak budou sblížení a spolupráci silně nahrávat společné hrozby zvenčí. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Oldřich Szaban

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …