Bývalý prezident Hospodářské komory nám popsal své zážitky z Berlína: Byl jsem šokován. Mám vážnou obavu, aby se ta vlna nepřelila i k nám

01.04.2017 18:39 | Zprávy

ROZHOVOR Podle bývalého prezidenta Hospodářské komory, podnikatele Petra Kužela, se čeští zaměstnavatelé bez zahraničních pracovníků neobejdou. Ale domnívá se, že by k nám ani do Evropské unie neměl být vpuštěn nikdo, o kom nic nevíme a kdo nesplňuje nastavená pravidla. „Je třeba, aby politika i státní správa nás, podnikatele i občany, ochránila. A pokud někdo přišel pouze pro peníze z dávek, nemá v naší společnosti místo,“ řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Petr Kužel. A přiznal, že ho šokovala nedávná pracovní návštěva Berlína, kde viděl na ulicích tisíce migrantů, kteří plnili ulice i metro odpadky a nechovali se jako na návštěvě.

Bývalý prezident Hospodářské komory nám popsal své zážitky z Berlína: Byl jsem šokován. Mám vážnou obavu, aby se ta vlna nepřelila i k nám
Foto: Archiv Petra Kužela
Popisek: Petr Kužel, bývalý předseda Hospodářské komory

Jak se jako podnikatel díváte na kroky, které zavedla současná vláda? Kontrolní hlášení, EET…

Zavedení kontrolního hlášení DPH mi jako podnikateli nevadí, neboť jeho zavedení požadovalo v minulosti Ministerstvo financí kvůli tomu, aby bylo možné zavést platbu odvodu DPH pouze ze zaplacených faktur. Ke změně vede ještě dlouhá cesta, avšak předpokládám, že bude možné jednání o placení DPH pouze ze zaplacených faktur obnovit, a to i na základě již v minulosti přijaté Směrnice EU o možnosti platby odvodu DPH ze zaplacených faktur. Zásadně starší problém vnímám u daně z přidané hodnoty z minulosti, kdy bylo zavedeno ručení příjemce zdanitelného plnění za platbu daně z přidané hodnoty. Tento šikanující proces má na svědomí předešlá vláda. Zavedení elektronické evidence tržeb mi systémově nevadí. Přináší však pro malé podnikatele zvýšené administrativní a tím také finanční nároky. Je škoda, že nedokonalosti systému nejsou již vyhodnocovány. V budoucnu se jako mnozí kolegové obávám zneužití informací.

Myslíte si, že daňová správa tímto opatřením, když podnikatel musí zaplatit za svého špatného obchodního partnera daň z přidané hodnoty, přehazuje svoji povinnost a neschopnost zajistit výběr DPH na podnikatele?

Ano, myslím. V minulosti se bohužel nepodařilo přesvědčit tehdejší vedení státu, aby nedošlo k tomu, že by státní správa převedla svoji odpovědnost s výběrem daně na bedra podnikatele.

V praxi to znamená, že tomu, kdo v dobré víře odebral od „špatného“ dodavatele službu nebo zboží a řádně mu uhradil fakturu včetně DPH, stát ukládá povinnost opakované úhrady DPH, protože nebyl schopen tuto DPH od dodavatele vybrat. Tento fakt považuji za absurdní a byl bych velmi rád, aby si nějaká ze stran kandidující v letošním roce do Parlamentu zrušení této zvláštní praxe osvojila ve svém volebním programu.

Co říkáte důsledkům elektronické evidence tržeb? Na ty nejmenší živnostníky má devastující dopady, v mnoha malých obcích skončily hospody i prodejny, na tržištích je mnohem méně stánků než dřív.

Ke škodě systému je, že ti, kteří ho připravovali, nikdy nepodnikali, takže si neuvědomili, co svým zásahem způsobí ani ne tak velkým a středním, ale hlavně malým podnikatelům. Je škodou, že není vyšší základ pro zavedení EET.

Ministr financí Andrej Babiš dodatečně navrhoval osvobození EET při tržbě do 250 tisíc korun ročně. Ale není to málo?

Domnívám se, že základ měl být od půl milionu korun výše. Vadí to nejen trhovcům, že si musí zavést EET, vadí to těm, kdo dělají jakoukoli výdělečnou činnost, například také bytovým družstvům. Mluví se o tom, jestli bytové družstvo uvnitř svého systému je, nebo není výdělečné. Myslím, že když někdo zavádí něco nového, neměl by se ostýchat říci, že napraví chyby a vzniklé problémy.

Argumentem proti zavedení EET bylo i to, že daňové úniky ze strany malých firem nejsou tak velké, že mnohem větší úniky jsou na straně velkých firem, nadnárodních korporací apod. Souhlasíte s tím?

To se ukáže za jedno až dvě daňová období. Říkalo se, že největší problém je u mikropodnikatelů a malých firem. Následně se myšlenka změnila na střední firmy. V současnosti se mluví o velkých firmách a korporacích. Je otázkou, jak je systém nastaven a jakým způsobem bude probíhat vyhodnocení. Zaznamenali jsme první nesrovnalosti mezi úřady, Český statistický úřad uvádí jiné hodnotící údaje než Ministerstvo financí. Nechme proběhnout účetní období a uvidíme, jaký stav bude na jeho konci.

Ministr financí Andrej Babiš jako jeden z hlavních důvodů zavedení EET, samozřejmě vedle lepšího výběru daní, uváděl narovnání podnikatelského prostředí. Ale ukazuje se, že výjimku z EET mají radnice. Dá se to označit za narovnání podnikatelského prostředí?

Politická deklarace při zavádění EET byla narovnat podnikatelské prostředí. S tím souhlasím. Praxe je vždy trochu jiná. Důležitou součástí nápravy by mělo být získání připomínek a informací o fungování EET ze strany Hospodářské komory ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR. Následně připomínky vypořádat. To bych považoval za velmi rozumné.

V poslední době se objevilo několik sporných věcí v souvislosti s ministrem financí Andrejem Babišem a jeho podnikáním. Podnikatelé poukazují na to, že oni se mají svlékat do naha při svém podnikání, zaplatit daně i vysoké sankce za každé, i malé opomenutí termínu, ale že sám ministr financí se placení daní všemožně vyhýbal. Divíte se jim?

To není otázka na mne. Je to otázka politická a pro někoho jiného. Nebudu se k tomu vyjadřovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…