Byznys a vydírání. Zadlužení důchodci i děti. Drsná realita, ze které se vám zvedne žaludek. A někteří se jen smějí

26.02.2020 21:06 | Zprávy

ROZHOVOR Exekuce! Po léta otevřená Pandořina skříňka. Kdo si před třiceti léty půjčil miliony, zůstal v pohodě. Kdo tisíce a dostal se do problémů, je v tom dnes až po uši. Pak ze sedmadvaceti tisíc dluh tři a půl milionu. Specialitka, kterou svět neviděl. Anebo nájem u bydlení, denní penále 0,25 procent. Dnes lichva, tehdy „normálka“. A co dnes tak medializovaný úřad ombudsmana? Ten prý v exekucích nikdy nikomu nepomohl, a i jinak je vlastně k ničemu. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hovoří Denisa Rohanová, prezidentka České asociace povinných (tedy těch, kdo dluží).

Byznys a vydírání. Zadlužení důchodci i děti. Drsná realita, ze které se vám zvedne žaludek. A někteří se jen smějí
Foto: archiv D. Rohanová
Popisek: Denisa Rohanová, prezidentka České asociace povinných

Před několika desítkami let jsme se ocitli v době, která měla své pasti a pastičky…

Když se skoro před třiceti lety zaváděl exekuční řád, tak se podle mého názoru zaváděl velmi správně, protože vymahatelnost práva byla strašně mizivá. Říká se, že se pohybovala u soudních vymahatelů a vykonavatelů někde na hranici tří procent, což samozřejmě byla věc, která pro věřitele byla naprosto neúnosná. Myšlenka byla tenkrát velmi dobrá – zavést soukromý institut vymáhání práva a převést na něj zodpovědnost za vymáhání. Soudům se hodně ulevilo, zřejmě také věřitelům, protože vymahatelnost byla najednou na třiceti procentech.

Otázkou je, co se nám z toho za těch třicet let stalo. To už je otázka úplně jiná.

A co se nám tedy podle vás z toho stalo?

Z vymáhání práva se v mnoha případech stal nástroj vydírání, útisku lidí, kteří nemají co ztratit a nemají už o co přijít. A stal se z toho jeden obrovský byznys. Ten však není pro věřitele. Je pro exekutory, z nichž někteří používají až drastické metody. Stále. Na tom se vůbec nic nezměnilo. Obávám se, že se asi něco ani nezmění. Poslední dobou mi to přijde, že se jede ve stylu, urvi, co můžeš, dříve, než se něco stane. Jako by si exekutoři říkali, že by mohla přijít změna v jejich neprospěch, tak to musí ještě teď rychle všechno urvat. Jestli se toto jednoho dne změní, budu asi nejspokojenějším člověkem.

Tady se vytvořily dva úhly pohledu. Někdo, kdo si půjčil spoustu peněz, a pak nesplácel, jako by se téměř nic nestalo. A pak někdo, kdo začínal s relativně malým dluhem…

Problémem je, že většina exekučních řízení, která jsou dnes vedena, jsou na osoby fyzické, nikoliv právnické. Co se týká rozměru podnikání, jde o především malé živnostníky nebo vyloženě ne zaměstnance. Je to o tom, že velké dluhy, které vznikaly v těch šílených letech, stát neměl jak vymáhat, a posvítil si tedy na ty malé. Já chápu, že dluhy se mají platit. Otázka ale je, za jakých podmínek, a v tom vidím největší problém.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Zuska: Ďábel zůstal, covid byl jen první převlek. Má vlast je ničena

12:16 Petr Zuska: Ďábel zůstal, covid byl jen první převlek. Má vlast je ničena

Premiéra inscenace PRO MOU VLAST v Divadle na Vinohradech, ale také nynější společenská situace a to…