Ve Sněmovně opět nedošlo na schválení výročních zpráv České televize. Jedná se o obstrukce, jak tvrdí opozice?
Toto jednání se velmi protáhlo, a to prostě proto, že mnoho jak vládních, tak opozičních poslanců mělo velmi mnoho otázek a faktických připomínek k projednávaným zprávám. Pláč poslanců „demokratického bloku“, jichž je ČT hlásnou troubou, naprosto chápu. Co je pro mne ovšem zarážející a kritické, je to, že podle našich informací dostali poslanci hnutí ANO, z nichž mnozí chtějí hlasovat proti těmto zprávám a ostře proti nim vystupují, pokyn od vedení hnutí, aby proti vlastnímu svědomí a vědomí umožnili tyto zprávy schválit minimálně tím, že odejdou ze sálu. Důvodem je obava vedení ANO z další antibabišovské antikampaně ČT, takové, jakou ČT již několikrát předvedla, když byla mediálním partnerem milionu chvilek nenávisti.
Takto získali všichni minimálně další týden na to, aby si poctivě ověřili všechny naše informace, o které jen tak mimochodem žádné veřejnoprávní médium neprojevilo žádný zájem, a přijali poctivé rozhodnutí. Tento týden ještě jednou vše, co jsme zjistili, zašleme všem poslancům, senátorům, PČR, zveřejníme a budeme připraveni v médiích obhájit. Nikdo se nebude moci posléze vymlouvat na to, že neměl v rukou potřebné informace.
Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) byl podle svých slov šokován při obhajování hospodaření a činnosti České televize. Padaly totiž velmi nepříjemné otázky, třeba na firmy, kde je generální ředitel Petr Dvořák spoluvlastníkem a které dostávaly zakázky v řádech milionů korun. Jak na vás takový střet zájmů působí?
Střet zájmů pana ředitele, to, že o něm nikdy radu neinformoval, a to, že k němu tedy rada nezaujala žádné stanovisko, i to, že prý o něm ovšem nějak „neoficiálně“ věděl předseda rady, je jasně zaznamenáno na záznamu z našeho semináře. Vše je v naprostém rozporu s Kodexem ČT a dokonalým selháním kontrolních mechanismů Rady ČT.
Já doufám, že firmy pana ředitele nedostaly žádnou zakázku od ČT, to už by bylo dokonalá katastrofa, v tomto případě se jedná o to, že ČT dělala bezplatně reklamu firmě svého ředitele, tzv. product placement, když ve svém vysílání o této firmě informovala. Jaká je hodnota reklamy na ČT, tedy dnes „sponzoringu“ na ČT, je snadno doložitelné a pan ředitel tedy bezplatné plnění, takový malý bonus ke svému platu jednoznačně obdržel a nikoho o něm nikdy oficiálně neinformoval a ve výročních zprávách o tom není ani slovo.
Údajně se v posledních letech mělo také v České televizi uzavřít mnoho zakázek v hodnotě desítek milionů korun zcela bez výběrových řízení. Co si o tom myslíte?
Tato informace byla minimálně u dopravních služeb potvrzena Radou ČT na onom dnes již slavném semináři o hospodaření ČT. Celkově jde o služby za dopravu, ubytování a stravné za cca 600 mil. korun, které se v ČT vyúčtovávají zcela nesmyslně dohromady. Podle mne zcela jednoznačně proto, protože tato „účetní optimalizace“ vytváří dokonalé korupční prostředí a vyvolení členové managementu ČT tak mohou „legálně“ utrácet milionové částky za dopravu bez jakékoliv kontroly.
Já jako poslanec Parlamentu ČR nemám žádnou možnost si z výročních zpráv ČT zjistit, kolik přesně bylo utraceno za dopravu, komu bylo zaplaceno a na základě jaké smlouvy, právě díky těmto účelovým a vše maskujícím „přílepkům“.
Našli jsme také konkrétní případy, kdy firmy, které zvítězily ve vypsaných výběrových řízeních, neplnily zadávací podmínky, a přesto získaly milionové zakázky. V ČT to prostě dnes v roce 2019 „frčí“ úplně stejně jako v devadesátkách po celé naší zemi. Toto je jednoznačně netransparentní a korupci umožňující chování, pro které nikdy nezvednu ruku. Bohužel jiní bojovníci „proti korupci a za transparentnost“ jako třeba Piráti v tomto případě na své proklamace dokonale zapomínají.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban