Cenzura je zpět. Nové metody, technicky propracované. Google, média, mládežníci, popsal přesně expert

13.11.2018 4:39 | Zprávy

ROZHOVOR Nehoráznost, orwellovské praktiky. Korporacemi najatí mládežníci, kteří omezují názory těch, se kterými nesouhlasí. Takový je v kostce stav internetové svobody slova podle programátora a pedagoga na Českém vysokém učení technickém v Praze Pavla Cimbála. Objektivní podle něj ale není ani veřejnoprávní Česká televize. Další veliký problém spatřuje ve státních projektech na "boj s nenávistí", které jsou financovány z daní, jako příklad lze uvést iniciativu HateFree. "Jde o něco, co jde přímo proti demokratickým principům," řekl ParlamentnímListům.cz Pavel Cimbál a označil tyto projekty za rezidua Bohuslava Sobotky a Jiřího Dienstbiera.

Cenzura je zpět. Nové metody, technicky propracované. Google, média, mládežníci, popsal přesně expert
Foto: Repro ČT
Popisek: Pavel Cimbál

Americký technologický gigant Google vydal původně neveřejný dokument s názvem „Dobrý cenzor“, ve kterém nastiňuje možné budoucí strategie týkající se svobody slova. Dokument ovšem unikl na internet, kde se s ním seznámila širší veřejnost. Firma chce upravovat výsledky ve svém vyhledávači, údajně proto, aby uživatele ochránila od škodlivých dezinformací. „Online manipulace a dezinformace ovlivnily volby ve více než 18 zemích světa, včetně USA, a svoboda slova se stává "sociální, ekonomickou a politickou zbraní",“ uvádí se v dokumentu. Je potřeba uživatele internetu před něčím takovým chránit?

Zajisté ne. Co je to vůbec za novodobý, naprosto nesmyslný pojem, ta „ochrana před informacemi“? Tohle překonává už i Orwella. Dokument „Dobrý cenzor“ jsem četl. A doporučuji udělat totéž každému. Je ve formě prezentace a v zásadě jde o obhajobu praktik, které Google, Facebook, Twitter, YouTube a další korporace v posledních letech nasadily. Tyto firmy dobře vědí, s jakou averzí jsou cenzorské postupy veřejností přijímány. Proto zadávají podobné studie.



Je to takové poučení z krizového vývoje internetové cenzury a jak to dělat znovu a lépe. Nepochybuji, že mezi technickým personálem existuje, asi i v Google, rozumná většina, která podobné přístupy odmítá. Nicméně, bohužel, směřování společnosti tam určují jiní lidé. Technicky nepoužitelní, ale o to více politicky uvědomělí. Necenzurovat je přeci nejjednodušší, nejlevnější a zcela bez jakékoli kontroverze.

Samotná firma Alphabet, které Google patří, se po uniknutí neveřejného dokumentu bránila tvrzením, že nejde o oficiální pozici společnosti, nýbrž pouze o interní průzkum. Jak si defenzivní postoj Googlu lze vysvětlit?

Nejde o defenzivní postoj, ale nehoráznost. Copak se snad někde cenzuruje veřejně, transparetně, externě? Tyto projekty si korporace drží interně pod pokličkou z principu věci.

V jakém stavu je dnes svoboda projevu na internetu? A co v ostatních typech médií?

Rozdělil bych to do více rovin. Internetová korporátní masmédia a majoritní sociální sítě cenzurují už několik let. Konkrétně třeba CNN utáhla šrouby v době vrcholícího ukrajinského konfliktu. Facebook, minimálně vůči českým skupinám, v době kamionového útoku v Anise Amriho v Berlíně. A Twitter přitvrdil letos na jaře. Ale stále jsou tu další stránky a portály, v podstatě zbytek Internetu, jak si ho pamatujeme mezi léty 1995 a 2010. Tam svoboda ještě přežívá. Otázka je, na jak dlouho, současné křečovité tažení proti „fakenews“ a „dezinformačním webům“ jasně ukazuje, jak moc tyto informační kanály vadí. Proto je třeba je podporovat a informace z mainstreamu brát s rezervou, stejně jako za socialismu. Ano, je to zpátky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …