Čína se chová jak Josif Stalin, uhodil senátor ODS. Pak vytáhl nelichotivé statistiky vzájemného obchodu

10.05.2019 20:01 | Zprávy

ROZHOVOR Miloš Zeman opakuje v přístupu k Číně stále stejnou chybu – Číňanům příliš ustupuje a naše vyjednávací pozice tak stále slábne, domnívá se senátor Lumír Aschenbrenner (ODS) a vytahuje statistiky, podle kterých čínský dovoz do ČR svou hodnotou desetinásobně převyšuje pohyb statků opačným směrem. Tlak Číny na pražské filharmoniky připomíná Aschenbrennerovi chování Josifa Stalina. Senátor se v rozhovoru věnoval i ryze plzeňským tématům či mediálnímu obrazu Andreje Babiše.

Čína se chová jak Josif Stalin, uhodil senátor ODS. Pak vytáhl nelichotivé statistiky vzájemného obchodu
Foto: archiv L. Aschenbrenner
Popisek: Senátor Lumír Aschenbrenner

Prezident Miloš Zeman se vydal na svou další návštěvu Číny. Podle kritiků byl k Číňanům opět servilní. Pozorujete to také?

Žádnou změnu jsem u prezidenta Zemana při jeho poslední návštěvě Číny nezaznamenal. Opakuje pořád stejnou chybu – když se Číňanům moc ustoupí a ve všem vyhoví, vyjednávací pozici pak máme v budoucnosti slabší, protože pekingská vláda podmiňuje vzájemný obchod i nové investice politickými ústupky. Nejenže to asi jinak neumí, on to ale jinak ani nechce.

Opakuje se i to, že v rámci těchto návštěv jsou s fanfárami podepsány dohody a memoranda, ale jejich naplnění se už většinou nedočkáme. U čínských investic v České republice to vidíme několik posledních let. Zatím jsme zaznamenali jen hodně slibů, realita byla zcela odlišná.                                                                                 

Jsme pro Čínu rovnocenným partnerem?

Pokud nás budou posuzovat podle chování Miloše Zemana, tak těžko. Myslím si, že si ani sám neuvědomuje, že náš stát dobrovolně staví do role nerovnocenného partnera.

Měli bychom být, ale nejsme. To, že Číňanům v čemkoli ustoupíme na politickém poli, žádné větší investice a zlepšení vzájemného obchodu nepřinese. Čísla hovoří jasně. Podle Českého statistického úřadu dosáhl loňský český vývoz do Číny 56 miliard korun a z této země k nám loni doputovalo zboží za 568 miliard korun. To je obrovská disproporce, která se spíše prohlubuje. Přestože někteří čeští politici jsou k Číně skutečně servilní, čínské investice u nás jsou propadákem. V roce 2016 čínský prezident Si Ťin-pching při návštěvě Prahy sliboval, že do roku 2020 k nám přiteče z Číny 232 miliard korun investic. Prezident Zeman hovořil o 95 miliardách. Výsledek?  Objem čínského kapitálu v základním jmění českých firem v březnu 2019 dosáhl pouhých 5,7 miliardy korun.

Jak na vás působí vyjádření Miloše Zemana, že jeho čínský poradce Jie Ťien-Ming není ve vězení? Zeman o tom prý byl ujištěn. Osobně se však prezident se svým poradcem nesetkal…

Že čínský poradce českého prezidenta není ve vězení, nás může opravdu uklidnit. To myslím samozřejmě ironicky. Neznám žádnou jinou hlavu státu, která by potřebovala podobná prohlášení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nemají kontakty k Trumpovi. Vyřazeni.“ Jan Zahradil dělá tečku za Fialou i Pavlem

18:28 „Nemají kontakty k Trumpovi. Vyřazeni.“ Jan Zahradil dělá tečku za Fialou i Pavlem

S příchodem Donalda Trumpa začíná nová éra v mezinárodní politice, na kterou současný český vládní e…