Výrok o stěhování české ambasády vyvolal velkou kritiku. Liga arabských států dokonce reagovala výhrůžkou, že pokud by některý stát přesunul svoji ambasádu do Jeruzaléma, přeruší s ním veškeré diplomatické a obchodní styky. Ovlivnil výrok českého prezidenta nějak návštěvu v Izraeli?
Tento výrok není výrokem diplomata, ale hlavy státu, což je potřeba rozlišovat. A když prezident reprezentuje stát navenek, je zároveň mluvčím občanů, takže může vyslovovat i názory, které nejsou součástí momentální politiky vlády. To je role prezidenta a tím se liší od ministrů, nebo od předsedy vlády. Prezident je sice součástí moci výkonné, ale může mít nějaké vize a představy. Přesně v tomto duchu jsme jeho vyjádření pochopili jako výrok, který vůbec nemíří proti Palestině ani Palestincům, ani nemá za cíl, aby se ihned prováděla nějaká organizační opatření spojená se stěhováním zastupitelského úřadu, ale že to byla slova určená nejširší izraelské veřejnosti. Té vlastně Miloš Zeman řekl, že si přeje, aby mírové rozhovory dopadly dobře a aby se Jeruzalém stal hlavním městem Izraele. Stejně přirozeně vytvoříme hlavní město palestinského státu, je to žádoucí a velmi si to přejeme. Na druhou stranu je nutné prezidentovo vyjádření chápat tak: Držíme vám palce, aby to tak dopadlo a vidíme Jeruzalém jako vaše hlavní město. To je zásadní poselství, které může pochopit každý občan. Kdyby před svojí cestou do Izraele Miloš Zeman řekl, že si přeje všestranné zlepšení bilaterálních vztahů, tak tato věta nemá vůbec naději na uveřejnění. Zeman je zkušený státník, proto míří přímo k srdci občanů, v tomto smyslu určitě tento výrok i celá cesta Miloše Zemana byla pro česko-izraelské vztahy skvělá.
Když tedy výrok nebyl namířen proti Palestině, proč to tak Palestinci vnímali a proč v celém arabském světě vyvolal tak negativní ohlas?
Protože Miloš Zeman nežije ve vzduchoprázdnu, má dost nepřátel, kteří čekají na jeho chybu. Je tu pořád tendence malovat jeho obraz v negativních barvách, takže výrok, který vybočuje z běžné uhlazené korektní rétoriky, vyvolal zájem jeho odpůrců a samozřejmě způsobil alarm v arabském světě, jestli nedošlo k nějaké změně kursu české politiky. Arabští diplomaté a státníci se především zajímají o změnu kursu státu. V tomto smyslu nastalo rychlé uklidnění, protože bylo jasné, že žádná změna kursu se nekoná, že to bylo pouze vyjádření, které bylo určeno izraelské veřejnosti a bylo srdečným pozdravem před cestou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová