Detektor lži pro Babiše? A co pro zaměstnance zpravodajství a publicistiky veřejnoprávních médií, doporučuje bývalý šéf Slovenské televize

30.05.2019 21:13 | Zprávy

ROZHOVOR Za výborný nápad považuje mediální analytik Radim Hreha výzvu hudebníka Davida Kollera, aby premiér Andrej Babiš podstoupil test na detektoru lži a přitom odpověděl na deset otázek. Bývalý ředitel Slovenské televize je přesvědčen, že detektor lži by se navíc mohl uplatnit v rámci předvolební kampaně pro volby do Senátu, který by pak mohl být opravdovou pojistkou demokracie. A to nemluvě o všech interních a externích zaměstnancích zpravodajství a publicistiky veřejnoprávních médií. Pak by snad Česká televize i Český rozhlas, speciálně stanice ČRo Plus, začaly naplňovat své poslání.

Detektor lži pro Babiše? A co pro zaměstnance zpravodajství a publicistiky veřejnoprávních médií, doporučuje bývalý šéf Slovenské televize
Foto: Archiv R. Hrehy
Popisek: Ing. Radim Hreha

V úterý proběhla další ze série demonstrací  organizovaných spolkem Milion chvilek pro demokracii za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové a proti premiéru Andreji Babišovi, tentokrát mimo hlavní město. Co si o těch protestech, které rozpoutala obava z ohrožení nezávislosti justice, myslíte?

Je dobře, když se lidé sejdou na jakékoli akci typu happeningu. Tedy nenásilné demonstraci, kde vyjádří svůj nesouhlas zejména s představiteli establishmentu a uvolní přetlak emocí nastřádaný v době, kdy si prý i sociálně slabí žijí v blahobytu jako nikdy předtím. To nemluvě o tom, že kultivovanost tuzemských účastníků většiny street party je na vysoké úrovni, kterou nám organizátoři podobných akcí v západních zemích mohou jen závidět.  

V Brně, kde mělo být až dva a půl tisíce demonstrantů, vystoupil například hudebník David Koller a přednesl deset otázek, které má na premiéra Babiše. Týkají se zejména jeho podnikání v rámci koncernu Agrofert a využívání evropských dotací. „Vyzýváme Andreje Babiše, aby podstoupil test na detektoru lži a zodpověděl deset našich otázek. Týkají se jeho podnikání i angažmá v StB,” řekl Koller. Co si o tomto Kollerovu nápadu myslíte?

Je to výborný nápad, avšak ne ve vztahu k vítězi voleb, jemuž intelektuálové Kollerova typu nahánějí hlasy. Čili detektor lži ano, ale jako součást předvolební kampaně pro volby do Senátu ČR, který by pak mohl být opravdovou pojistkou demokracie. A to nemluvě o všech interních a externích zaměstnancích zpravodajství a publicistiky veřejnoprávních médií. Pak by snad Česká televize i Český rozhlas, speciálně stanice ČRo Plus, začaly naplňovat své poslání.

Happening Milionu chvilek pro demokracii proběhl i ve vašem bydlišti. Účastnil jste se v Mníšku pod Brdy tamní akce?

Ne. Odradil mne leták, na němž organizátoři vyzývali lidi, ať dovedou v podstatě kohokoli, protože každá osoba se počítá. Navíc mne překvapilo politické vedení města, které umožnilo organizátorům akce zneužít subjekt územního samosprávného společenství občanů. Setkání občanů s lobbisty z Milionu chvilek pro demokracii totiž proběhlo pod patronátem města, jehož politické vedení akci propagovalo na Facebooku. Výsledkem bude dezinformace ve stylu: I Mníšek podpořil akci Milion chvilek pro demokracii.

Jsem zvědav, jestli se městští radní postaví stejně k podobným akcím jakýchkoli jiných populistů, či sympatizantů vlády, která vzešla z demokratických voleb. Členové mníšecké radniční koalice se totiž v koaliční smlouvě zavázali k respektu k občanům, k jejich zájmům, názorům a aktivitám. Věřím tomu, že měli na mysli všechny občany. Jednu část občanů uspokojili. Uvidíme, jak to bude se sympatizanty ANO, SPD, KSČM, respektive občany, kteří k volbám nechodí vůbec a těch byla ve volbách do Evropského parlamentu v Mníšku většina.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

4:44 Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

Trump donutí Evropu řešit své problémy, myslí si Frank Furedi, emeritní profesor sociologie na Unive…