Předseda Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě a bývalý hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš je iniciátorem a organizátorem petice za dostavbu dvojice dálnic D49 a D55. Finalizaci úseků těchto komunikací již řadu let brání výtky a snahy ekologických aktivistů. Libor Lukáš tento týden petici s celkem 15 tisíci podpisy oficiálně předal k posouzení senátorům z petičního výboru. ParlamentníListy.cz ho při té příležitosti důkladně vyzpovídaly.
Pomyslným vyvrcholením sběru podpisů k petici za dostavbu dálnic D49 a D55 byla nárazová víkendová akce v nákupních centrech ve Zlíně. S jakými reakcemi od lidí, kteří přišli dokument podepsat, jste se setkával?
Reakce byly velmi živé a naprosto pozitivní. Lidé jsou naštvaní nekonečnými tahanicemi kolem výstavby dálnic v ČR a nechápou, proč to všechno tak dlouho trvá. Ze svých cest v Rakousku, Německu a Itálii poznali, že dálnice jsou v těchto zemích už dávno vybudované, procházejí dokonce horským terénem v Alpách a ochraně přírody to naprosto nevadí… Tak proč to podobně nemůže být i u nás?
Není ale na druhou stranu opravdu potřeba přírodu a její vzácné živočichy chránit?
Přírodu chráníme velmi pečlivě a také poctivě. Jenže to neznamená, aby „hrstka“ aktivistů mohla „překřičet“ většinu obyvatel, kteří si přejí rozvoj naší země a konkurenční srovnání se zahraničím. Moderní, kapacitní dopravní infrastruktura je přirozenou součástí konkurenceschopné ekonomiky. Dálnice se u nás připravují celá dlouhá léta. O nekontrolovatelné výstavbě nemůže být vůbec řeč.
Během předání petice na půdě Senátu v podstatě zaznělo, že zvířata, kterými aktivisté zabránění další stavbě obhajují, a to včetně křečka, v dané oblasti vůbec nejsou. Máte nějaké důkazy pro taková tvrzení?
Ano, máme. Jedná se o odborné posudky ekologických specialistů, kteří provádějí pravidelný ekologický dozor v místě stavby a výsledky jejich práce jsou nezpochybnitelné. Nejedná se tedy o žádné „dojmy“, ale o fakta zjištěná odbornými autoritami.
Pokud tedy tomu tak je a ta zvířata se tam skutečně nevyskytují.... Co by podle vás mohlo být motivem oněch ekologů?
Nic dobrého si o jejich motivech rozhodně nemyslím – chtějí být „důležitými“, hrají si na „rádoby-odborníky“, snaží se nám namluvit, že zastupují mlčící veřejnost, mají tendenci poučovat a kárat veřejný sektor, a hlavně nemyslí na lidi, kteří bydlí v okolí přecpaných silnic…
Jak je to s dopravní situací v oblasti, respektive v obcích, kterých by se budoucí dálnice mohla týkat?
Když pod okny domů v jednotlivých obcích a městech jezdí tisíce vozidel denně, tak je situace mnohdy katastrofální, možná až zoufalá. Pokud tranzitní dopravu dostaneme na kapacitní silnice mimo zastavěná území obcí, rozhodně se lidem v těchto průjezdních úsecích uleví. Ale není to všelék, bude také žádoucí, aby se přeprava zboží z kamionů dostala mnohonásobně více na železnici.
V případě, že senátoři vaši petici podpoří, jaký předpokládáte další vývoj?
Věřím, že „hlas lidu“ má vliv na rozhodování politických elit. Patnáct tisíc podpisů je velmi hlasitý projev „vůle lidu“ a proto očekávám, že jej naši zákonodárci vyslyší a změní zákony tak, abychom páteřní síť dálnic v ČR konečně dostavěli – jako v Rakousku, v Německu, či v Itálii…
Projekty úspěšně prošly procesem EIA, bohužel český právní řád je v této oblasti „ultra-liberální“ a je nastaven byrokraticky tak, že obstrukční chování několika ekologických aktivistů umožňuje nekonečné průtahy v přípravě těchto strategických investic státu. Musíme to společně změnit a dát tomu jednoduchá pravidla tzv. „zdravého selského rozumu“.
Záměr vybudovat v oblasti dálnici má poměrně dlouhou historii. Jak dlouho se to vlastně celé táhne?
Ve své podstatě až do doby známého obuvníka a podnikatele Bati. Tomáš i Jan Baťa měli vizi postavit silniční magistrálu od východu až na západ tehdejšího Československa (Cheb – Velký Bočkov = 1.000 km). Věřili tomu, že doprava je základ. Jan Baťa vydal v roce 1937 knihu, v níž popsal a zveřejnil svou vizí, kterou nazval „Budujeme stát pro 40.000.000 lidí“. Avšak dodnes nebyla tato vize naplněna a je to ostuda, protože jsme tuto vizi převzali až do současnosti, ale bohužel jsme ji v několika generacích nedokázali naplnit.
Libor Lukáš
Mezi lety 2004 a 2008 působil jako hejtman Zlínského kraje.V letech 2008 až 2012 působil jako první náměstek hejtmana Zlínského kraje a mezi lety 2000 až 2016 rovněž jako zastupitel Zlínského kraje v barvách ODS.
V současnosti je předsedou Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě. Je rovněž iniciátorem a organizátorem petice za dostavbu dvojice dálnic D49 a D55, které delší dobu brání námitky ekologických aktivistů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž
Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?
Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...
Další články z rubriky
4:45 Advokátka Hustáková: EU nebude mít dlouhého trvání, ANO si to musí uvědomit. Velké změny do roku 2030
Do roku 2030 nastanou velké geopolitické změny, sdělila ParlamentnímListům.cz advokátka Miroslava Hu…
- 19:57 Stát prorostlý neziskovkami. Pro začátek zrušit dvě nejšílenější ministerstva, navrhuje senátor
- 12:06 Drž hubu a plav! Zbořil našel Fialu ve starém filmu
- 4:44 Klára Samková: Muži chlastají, mládež už nebaví ani sex. Od vítěze voleb chci slyšet jen jedno
- 6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí
- 0:01 Tisíce pro postižené Ukrajince, Češi jen 880 korun. Krása hlásí prohru s českou vládou