„Žijeme v divné době, poněkud orwellovské. Média lžou, zkreslují pravdu, a místo informování se pokoušejí národ vychovávat,“ říká na úvod svého komentáře poněkud neradostně publicista Pavel Černocký a hned se dostává k tématům, které se tentokrát pro ParlamentníListy.cz rozhodl rozebrat.
„Anexe“ Krymu… Manipulace, zjevná nepravda… a ČT
„Podívejme se třeba na Ukrajinu, na Krym,“ vybírá si publicista hned na úvod „třeskuté“ téma a pokračuje. „Krym byl historicky součástí carského Ruska, a pak přes sedmdesát roků součástí SSSR. Do původně převážně tatarského území se postupně stěhovali Ukrajinci a hlavně pak Rusové. Naše „veřejnoprávní“ ČT neustále operuje s termínem „anexe“ Krymu. To je manipulace a zjevná nepravda. Krym měl přece vlastní, autonomní ústavu, která umožňovala vyhlásit referendum o setrvání v rámci Ukrajiny. Tak se i stalo. Velkou většinu obyvatel poloostrova tvořili etničtí Rusové, odmítající nový, ukrajinský režim. Výsledek referenda byl jednoznačný. Argument, že na volby dohlíželi ruští vojáci je nerelevantní. I podle průzkumů německých i amerických agentur v letech 2014–2016 odtržení Krymu od Ukrajiny pokládá za správné 82–84% obyvatel Krymu (například zde, pozn. red.).
Samozřejmě, v Sevastopolu byla velká, legální ruská posádka, ale průběh voleb vojáci nijak neovlivnili, pouze dohlíželi na pořádek, a volby proběhly zcela v klidu,“ vysvětluje Černocký a pokládá otázku:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: David Hora
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.