Zůstaneme státem špatně placených zaměstnanců, kteří nadávají v hospodě na bohaté, pak si nacpou břicha masným separátem od Babiše, a nakonec stráví večer u televize, na kterou si půjčili od Kellnerova Home Creditu,“ řekl ParlamentnímListům.cz renomovaný ekonom, spoluzakladatel firmy Partners Pavel Kohout.
Spoluautorka zprávy koalice Social Watch docentka Ilona Švihlíková tvrdí, že se Česká republika řítí do smrtící spirály, protože až stovky miliard korun ročně ztrácíme korupcí, daňovými úniky a lhostejností vrcholného managementu. Je podle vás situace opravdu tak vážná?
Korupce je závažný makroekonomický problém. Již řadu let. Kdyby nebylo korupce, český státní dluh by mohl být podstatně menší. Navíc korupce již překáží v běžném životě, hlavně v Praze. Korupce ve stavebnictví má za následek architektonickou degradaci města, zhoršení dopravní situace a celou řadu dalších negativních dopadů. Vezměme si jako malý příklad betonové květináče na Praze 5 – a to je jen plesnivá třešnička na nechutném dortu.
Navzdory slovní podpoře exportně orientovaného růstu jde prý vládní politika opačným směrem, protože ruší zastupitelské úřady v perspektivních zemích Latinské Ameriky a Afriky. Závislost Česka tak zůstává na obchodování s Evropskou unií. Jak hodnotíte proexportní strategii vlády?
Nelze přeceňovat roli vlády v exportu. Firmě, která má neschopné obchodníky, nepomůže žádná diplomacie. Vždy je v první řadě nutné, aby manažer si sbalil kufr, koupil letenku a vypravil se sám do Moskvy, Pekingu, Kalkaty, Kapského města, Ria, anebo třeba za humna do Katowic.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová