Epidemie koronaviru jako zástěrka pro vytváření „Velkého bratra“. Tak to ne! Poslanec ODS si dupnul

08.12.2020 16:06 | Zprávy

ROZHOVOR Jako naprosto nepřijatelnou považuje novelu zákona o veřejném zdraví poslanec ODS Vojtěch Munzar. Obávám se, že tento návrh je také veden snahou vyhnout se odpovědnosti a případným náhradám škod a kompenzacím. Zároveň ministr zdravotnictví navrhuje pravomoc monitorování polohy mobilních telefonů. Je to naprosto šílený zásah do soukromí občanů. Stát nesmí použít epidemii koronaviru jako zástěrku pro vytváření systému „Velkého bratra“, vysvětluje. Vyjadřuje se i k nedostatečným kompenzacím pro živnostníky a snižování daní.

Epidemie koronaviru jako zástěrka pro vytváření „Velkého bratra“. Tak to ne! Poslanec ODS si dupnul
Foto: ods.cz
Popisek: Vojtěch Munzar (ODS)

Novela zákona o veřejném zdraví, která centralizuje hygienickou službu, dává silné pravomoci ministerstvu zdravotnictví. Má mít například pravomoc omezit či zakázat cestování, omezit soukromé nebo veřejné setkávání mezi lidmi, veřejnou dopravu, obchody, obchodní centra nebo vybrané služby nebo také omezit veřejné nebo soukromé akce. Vy jste podle svého vyjádření na sociální síti proti této novele. Proč?

Je to pro mě a celou ODS naprosto nepřijatelné. Pokud je nezbytně nutné přistoupit k dočasnému omezení práv a svobod, a s tím bych opravdu maximálně šetřil, pak k tomu musí docházet pod kontrolou vlády a Parlamentu, tedy zvolených zástupců občanů, a nikoliv nekontrolovaně na základě rozhodnutí úředníků. Obávám se, že tento návrh je také veden snahou vyhnout se odpovědnosti a případným náhradám škod a kompenzacím. Zároveň ministr zdravotnictví navrhuje pravomoc monitorování polohy mobilních telefonů. Je to naprosto šílený zásah do soukromí občanů. Stát nesmí použít epidemii koronaviru jako zástěrku pro vytváření systému „Velkého bratra“. Pokud by něco podobného vládní koalice silou protlačila, potom bychom za ústavní práva občanů bojovali až do konce, tedy třeba i u Ústavního soudu.

Vláda se od čtvrtka rozhodla rozvolňovat platná omezení, otevřou se například kadeřnictví, restaurace a posilovny. Je to správný krok?

Je to správný krok, který měl přijít už dříve. Musí skončit diskriminace malých specializovaných obchodů oproti velkým supermarketům, které tím, že nabízejí podobný sortiment, mají proti nim obrovskou konkurenční výhodu. Druhý důvod je ten, že předvánoční čas je vrchol spotřebitelské sezóny, kdy maloobchod a služby mají šanci alespoň trošku zahojit ekonomické rány, které jim letošní rok připravil. Navíc, pokud bylo hlavním cílem zabránit velkému množství kontaktů, zvolila vláda ten nejhorší možný způsob. Držet tak dlouho obchody zavřené jen způsobí předvánoční nával zákazníků koncentrovaný do velmi krátkého časového úseku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Oldřich Szaban



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nevyjde se 130 tisíci? Výrok Šípové je nehorázný, říká Šichtařová

18:06 Nevyjde se 130 tisíci? Výrok Šípové je nehorázný, říká Šichtařová

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ 130 tisíc je královský plat, a to nejen pro rodinu s pěti dětmi, ale do…