Europoslanec Jiří Pospíšil: Kárání z Bruselu neberu. Multikulturalismus nefunguje, nelze spojit naši společnost a islám

08.08.2016 13:03 | Zprávy

ROZHOVOR Evropská unie by měla podle europoslance za TOP 09 Jiřího Pospíšila ustoupit od povinných kvót pro rozdělování uprchlíků, protože každá země by si měla sama určit, zda je chce mít na svém území. „Souhlasím s tím, že multikulturalismus není funkční a že nelze evropskou liberální společnost postavenou na ochraně lidských práv spojit se společností, která vyznává islám a islámské hodnoty. To nejde úplně dohromady,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Jiří Pospíšil.

Europoslanec Jiří Pospíšil: Kárání z Bruselu neberu. Multikulturalismus nefunguje, nelze spojit naši společnost a islám
Foto: TOP 09
Popisek: Jiří Pospíšil

Vy jste se v Evropském parlamentu angažoval proti zákazu zbraní, který navrhuje Evropská komise. Prezident Miloš Zeman se také vyslovil v médiích, že by nebylo od věci více ozbrojit veřejnost, aby se pak mohla bránit v případě teroristického útoku. Ale neobáváte se, že více zbraní ve společnosti může naopak vést k růstu násilí?

Já jsem zastáncem toho, aby zůstala současná úprava, která platí v České republice. To znamená, aby lidé, kteří splní zákonné podmínky a získají zbrojní pas, mohli mít střelnou zbraň a použít ji v případě potřeby na svou ochranu. Stávající pravidla jsou podle mne správná a dostatečná. Proto, jak jste řekla, vystupuji proti návrhu Evropské komise, která chce zakázat některé kategorie střelných zbraní v době, kdy se zvyšují bezpečnostní rizika pro evropskou společnost. To neznamená, že my, co jsme proti Evropské komisi a proti jejím omezením, chceme vyzbrojovat společnost. Jen říkáme, aby se neměnila pravidla, která dnes v České republice platí a která mimochodem patří k nejlepším na světě. Prezident Miloš Zeman říká to samé, když vystupuje proti tomu, co navrhuje Evropská komise. A ač s Milošem Zemanem ve většině věcí nesouhlasím, tak v oblasti držení zbraní jsou naše názory relativně blízké.

Prezident Miloš Zeman také doporučil na obranu proti příchodu migrantů vybudovat technické zábrany na našich hranicích, ministr financí Andrej Babiš zase navrhuje obehnat schengenský prostor nějakým plotem. Jste pro?

Jsem pro zachování Schengenu, ale je třeba určitě monitorovat situaci a v případě, kdy by České republice hrozilo bezpečnostní riziko a příchod nekontrolovatelného počtu migrantů, například proto, že nedostanou azyl v Německu, bude nezbytné naši hranici chránit. Nechci bourat Schengen, nechci v tuto chvíli uzavírat hranice, ale musíme být ve střehu a ve chvíli, kdy bychom měli signály, že nám hrozí větší příliv migrantů, tak na to být připraveni a zabránit tomu.

Co říkáte na to, že Turecko hrozí Evropské unii vypovězením dohody o vracení migrantů, pokud Brusel do října nezruší víza pro turecké občany cestující do unijních zemí? Vyplývá to z rozhovoru, který turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu poskytl německému listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Mně připadá ta hrozba naprosto absurdní. Od počátku jsem říkal, že dohoda Evropské unie s Tureckem je nutná, ale nemá být její součástí slib, že EU dá Turecku bezvízový styk. To jsem od začátku kritizoval. Byla to hloupost a velký ústupek ze strany evropských lídrů v čele s německou kancléřkou Merkelovou. Teď se nám to bohužel vrací. Dohoda měla být postavena na základě: vy máte na svém území uprchlíky a my vám dáme peníze, abyste se o ně mohli postarat tak, aby žili v relativně důstojných podmínkách. To měla být základní podoba dohody. Když vidíme, co se v Turecku děje po potlačení puče, zatýkání, čistky atd., tak není vůbec možné v této fázi dávat Turecku bezvízový styk. Pro to určitě hlasovat nebudu.

Jak vnímáte, že například evropský komisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger kritizoval vyjádření prezidenta Miloše Zemana k přijímání migrantů? Miloš Zeman prý oslabuje Evropu jako celek.

Jsem přesvědčen, že každá země si má sama určovat, koho přijme. To je základní myšlenka. A ve chvíli, kdy nám někdo jiný bude přikazovat, koho budeme nebo nebudeme mít na svém území, je to pro mne osobně velký problém. Kvóty, jak se ukázalo, v praxi nefungují, Evropská komise by tedy udělala nejlépe, kdyby od nich i formálně upustila a kdyby řekla, ať si každá země řekne, zda chce nebo nechce mít uprchlíky na svém území. Takže takovéto kárání z Bruselu a jiných evropských států úplně neberu. Dnes je bohužel na Západě řada zemí, které mají velké muslimské menšiny a velké problémy, a tyto země samy nevědí, jak tyto problémy řešit. Ony totiž nejsou úplně řešitelné. Takže pokud se Česká republika rozhodne, že nechce mít na svém území větší počet muslimských migrantů, je to podle mě správné, je to naše právo – a z toho bychom neměli ustupovat.

Někteří odborníci upozorňují, že muslimové – na rozdíl od jiných podobně nám vzdálených kultur – nejsou integrovatelní do západní společnosti. Muslimská komunita se odděluje od většinové společnosti a nemá zájem přijímat kulturu a pravidla západoevropských zemí. Souhlasíte s tím?

Ano, realita dává těmto názorům za pravdu. Naše společnost je postavena na respektu k lidským právům, k právům žen, menšin. Islám vnímá tyto věci jinak, je postaven na jiných hodnotách. Nedávno jsem i četl, že muslimové v Británii založili iniciativu, aby byli zakázáni psi na veřejných prostranstvích. Psi patří od nepaměti k evropské kultuře. A teď od toho máme ustupovat kvůli muslimské menšině? Jsem přesvědčen, že integrace muslimů není možná, ty tragické příběhy ze západní Evropy ukazují, že i když se případně jedna generace integruje, jejich děti ne vždy evropské hodnoty a evropskou kulturu přijmou, vyznávají antievropské postoje a bohužel někteří z nich dokonce sahají po zbrani a páchají teroristické činy. Takže já souhlasím s tím, že multikulturalismus není funkční, a že nelze evropskou liberální společnost postavenou na ochraně lidských práv spojit se společností, která vyznává islám a islámské hodnoty. To nejde úplně dohromady.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 1


Osobnost měsíce

Ing. Bronislav Schwarz

  • S.cz
  • městský radní
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peníze skryté za řečmi o společných hodnotách. Švihlíková o USA a EU

18:23 Peníze skryté za řečmi o společných hodnotách. Švihlíková o USA a EU

„V EU se jedná zejména o ideologii spojenou s progresivním liberalismem, která je prolezlá nejen vlá…